Władze stolicy Austrii podjęły ostateczną decyzję i nie zgodzili się, by na wzgórzu Kahlenberg stanął pomnik Jana III Sobieskiego. Ich zdaniem monument upamiętniający obronę Wiednia przed wojskami Imperium Osmańskiego we wrześniu 1683 r. budziłby „nastroje islamofobiczne i antytureckie”.
Odsiecz Wiedeńska po 340 latach jest powodem do dumy z narodowej historii. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wojskom walczącym pod Wiedniem w 1683 r. w obronie Rzeczypospolitej, Europy i chrześcijaństwa – głosi uchwała przyjęta we wtorek przez Senat.
Marszałek Senatu w niedzielę w Wiedniu wziął udział w uroczystości w 337. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. To był wspaniały przykład solidarności w obronie wartości – powiedział Tomasz Grodzki cytowany w komunikacie.
Na placu przed bazyliką oo. Franciszkanów w Krakowie na lawecie stanął w sobotę pomnik króla Jana III Sobieskiego, który pierwotnie był przeznaczony dla Wiednia i miał być odsłonięty na Kahlenbergu. Monument autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja będzie prezentowany w tym miejscu kilka dni.
Kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., którą ofiarował król Jan III Sobieski jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej, od piątku można zobaczyć w Muzeum w Wilanowie – podał ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.
Zakończyły się prace konserwatorskie przy XVII-wiecznej kapie, jednym z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej – podał we wtorek ks. Szymon Tracz, który odpowiada w diecezji za konserwację architektury i sztuki sakralnej.
Znaczenie Odsieczy Wiedeńskiej nigdzie nie jest tak doceniane jak w Polsce, bo to jedna z nielicznych wiktorii militarnych odniesionych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVII wieku - mówi PAP prof. Dariusz Kołodziejczyk, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Mija 335 lat od bitwy z Imperium Osmańskim pod Wiedniem 12 września 1683 r.
Dzięki zwycięstwu Jana III Sobieskiego przetrwała cywilizacja, która dała sobie i światu nadzieję na lepszą przyszłość; dziś warto zabiegać o jej przetrwanie i rozwój - powiedział w niedzielę na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w sobotę rozpoczął trzydniową wizytę w Austrii; weźmie udział m.in. w obchodach 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Karczewski spotka się też z przewodniczącą Bundesratu Austrii Inge Posch-Gruską oraz z austriacką Polonią.