Epoka nowożytna

15.03.2019

Dar króla Jana III Sobieskiego dla Kęt można oglądać w Wilanowie

Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel ogląda kapę liturgiczną ofiarowaną przez króla Jana III Sobieskiego jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej. Fot. ks. Szymon Tracz Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel ogląda kapę liturgiczną ofiarowaną przez króla Jana III Sobieskiego jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej. Fot. ks. Szymon Tracz

Kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., którą ofiarował król Jan III Sobieski jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po wiktorii wiedeńskiej, od piątku można zobaczyć w Muzeum w Wilanowie – podał ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.

"To wielkie wyróżnienie dla cennego paramentu liturgicznego z naszej diecezji, który może być prezentowany w tak dostojnym miejscu – reprezentacyjnej sieni głównej pałacu Jana III Sobieskiego, której dekoracja wraz z pomnikiem króla, jaki niegdyś tu się znajdował, służyła upamiętnieniu wielkiego zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku" – powiedział w piątek ks. Tracz, który w diecezji bielsko-żywieckiej odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej.

Wilanowskie Muzeum przypomniało, że król wracając spod Wiednia, wiele spośród zdobytych cennych przedmiotów "rozdawał hojną ręką, najpierw innym dowódcom, zasłużonym w bitwie, a później, po powrocie do kraju, również licznym kościołom i klasztorom". Darami uhonorował m.in. najważniejsze sanktuaria w Polsce, w tym katedrę na Wawelu i bazylikę na Jasnej Górze.

"Kęty wybrał z innego powodu – było to bowiem miejsce narodzin Jana Kantego, profesora uniwersytetu w Krakowie. Jan Sobieski odwiedzał jego grób w kolegiacie św. Anny już podczas studiów w Krakowie. Modlił się także przy nim przed wyruszeniem pod Wiedeń. Po bitwie ofiarował do tej świątyni zdobyte przez siebie cenne trofea, m.in. tureckie buńczuki. Bł. Jan Kanty (kanonizowany w 1767 r.) był także imiennikiem, a więc patronem monarchy. Jest więc niezwykle prawdopodobne, że z wdzięczności za duchową opiekę, w którą wierzył, polecił on przesłać piękną turecką tkaninę do kościoła w Kętach" – podała warszawska instytucja.

W Kętach, lub w jednym z pobliskich warsztatów, z tkaniny uszyto kapę liturgiczną. Przez wiele lat musiała być umieszczona blisko ołtarza św. Jana Kantego. Wskazywały na to liczne plamy z wosku świec. "Traktowano ją jako obiekt niezwykły, egzotyczny, o wielkim znaczeniu, przypominający polskiego monarchę i jego największy tryumf jako obrońcy chrześcijaństwa – zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem" – podało Muzeum.

W latach 2016–18 kapa przeszła staranną konserwację. Sfinansowały ją diecezja bielsko-żywiecka, małopolski konserwator zabytków w Krakowie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. "Mozolną konserwację przeprowadziła ceniona w świecie konserwator tkanin Barbara Kalfas" - dodał ks. Tracz.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, gdzie cenny parament jest przechowywany jako depozyt parafii Św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. W otwarciu ekspozycji uczestniczył m.in. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Kapę będzie można oglądać w wilanowskim Muzeum do 21 lipca.

Kapa to szata liturgiczna, która służy księżom oraz diakonom podczas nabożeństw lub uroczystych liturgii mszalnych. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL