110 lat temu, 26 sierpnia 1914 r. rozpoczęła się bitwa pod Tannenbergiem. Po obu stronach frontu walczyło około 600 tysięcy żołnierzy. Propaganda niemiecka określiła to zwycięstwo jako rewanż za klęskę Zakonu Krzyżackiego w bitwie z 1410 r. i kolejny etap wielowiekowego starcia Niemiec i Słowian.
Osiemdziesiąt lat temu zakończyły się walki o miasto, które w niemieckich planach miało stać się Festung Lublin - powiedział PAP dr Krzysztof Tarkowski z Państwowego Muzeum na Majdanku. Walki o Lublin trwały od 22 do 25 lipca 1944 r. Zginęło w nich ok. 400 mieszkańców.
Już w tytule autor stawia prowokacyjną tezę. Czy rzeczywiście III Rzesza przegrała wojnę w czerwcu 1941 r., niemal dwa lata przed klęskami pod Stalingradem i Kurskiem? „Zbrodnicze przedsięwzięcie podjęte przez potwora stało się w istocie przyczyną przegrania wojny przez Hitlera” – podkreśla brytyjski dziennikarz.
Działający w Krakowie Społeczny Komitet Ochrony i Zagospodarowania Wzgórza Kaim chce doprowadzić do utworzenia w Krakowie Muzeum I Wojny Światowej. Placówka miałaby ukazywać I wojnę światową z perspektywy frontu wschodniego.
Mundur ułana ze śladami krwi sprzed stu lat, unikatowa tarcza legionowa oraz odkryte ostatnio znaleziska ze Zdziar i Racławic z grobów żołnierzy, można będzie oglądać od 11 listopada w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Główną osią wystawy są wydarzenia wojenne z lat 1914-1918 w rejonie dolnego Sanu.
I wojna światowa kojarzy się zazwyczaj z walkami na Zachodzie: pod Ypres i Verdun, nad Marną, Sommą i Aisne. Dużo skromniejszą i mniej znaną ikonografię o drugim, największym teatrze działań zbrojnych - froncie wschodnim, przybliża wystawa DSH „Wielka Wojna na Wschodzie 1914–18”.
Powstała aplikacja mobilna prowadząca po szlaku frontu wschodniego I wojny światowej w województwie małopolskim. Wiedzie on do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań wojennych w tym regionie kraju.
W województwie małopolskim dobiegają końca prace nad przygotowaniem infrastruktury dla powstającego ponadregionalnego Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Szlak otwarty zostanie za trzy lata, w 100. rocznicę wybuchu wojny.