„Inne Pompeje. Codzienne życie w cieniu Wezuwiusza” – to tytuł wystawy otwartej w parku archeologicznym na terenie miasta, zniszczonego w 79 roku naszej ery w wyniku erupcji wulkanu. Można na niej poznać życie ludności: niewolników, wyzwoleńców, czyli osób podniesionych ze stanu niewolnictwa, rzemieślników, robotników.
Zaginione miasto sprzed ponad 2 tys. lat – Bassanię - odkryli polscy archeolodzy w Albanii. Twierdza prawdopodobnie została zniszczone przez Rzymian w początkach naszej ery. Do tej pory jej ruiny uznawano za naturalne ostańce skalne.
Ruiny starożytnego miasta Afrodyzja, położonego w południowo-wschodniej Turcji, zostały wpisane w niedzielę na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Taką decyzję podjął obradujący w Krakowie Komitet Światowego Dziedzictwa.
Unikatowe, zabytkowe budynki egipskiej Aleksandrii, np. starożytna uczelnia - odkrywane od ponad 50 lat przez polskich naukowców - są wreszcie w całości dostępne dla zwiedzających. Nową trasę turystyczną otwarto w sobotę 1 kwietnia.
Na Trafalgar Square w Londynie stanęła we wtorek replika starożytnego łuku triumfalnego z syryjskiej Palmiry, który w ub. roku wysadzili dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS). Budowla powstała w technologii 3D na podstawie zdjęć oryginalnego obiektu.
Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) dopuściła się "niedopuszczalnej zbrodni przeciwko cywilizacji", niszcząc starożytną świątynię Bela w okupowanym od maja mieście Palmyra - oświadczyła we wtorek szefowa UNESCO Irina Bokowa.
Bułgarscy archeolodzy odkryli pozostałości miasta zbudowanego przez Traków około 2400 lat temu na wybrzeżu Morza Czarnego – informuje serwis internetowy Novinite. Odkrycia dokonano na stanowisku w obwodzie Burgas w mieście Carewo, położonym w odległości 70 kilometrów na południe od miasta Burgas w południowej części wybrzeża Bułgarii.