Matury odbyły się wg nowych, obniżających wymagania, zasadach. W październiku Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywaną pakietem wolności akademickiej, a od nowego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych będzie nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”.
2021 rok przejdzie do historii pod znakiem wciąż trwającej pandemii – „oswojonej” już jednak w pewnym stopniu szczepieniami i rygorami sanitarnymi. Odbyło się kilka wydarzeń przeniesionych z roku ubiegłego – np. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wiele imprez kulturalnych zrealizowanych zostało online.
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przestały istnieć, w ich miejsce utworzono Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na jego czele stanął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który dotąd kierował dwoma resortami.
Okrągłe rocznice urodzin najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów, 100. rocznica Traktatu Ryskiego, 80. rocznica utworzenia Armii Andersa, 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, 230. rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – m.in. te ważne daty będziemy upamiętniać w 2021 r.