Muzeum Gdańska wznawia w formie online cykl czwartkowych spotkań i wykładów poświęconych historii Gdańska i Pomorza. 22 kwietnia pierwszym tematem po rocznej przerwie będą dawne kąpieliska morskie położone na terenie obecnego Gdańska.
Gdy chrześcijańska Europa się wali, sprzedawane są kościoły, rozwiązywane parafie, to bardzo ważne jest, by z Polski wyszła iskra, by wrócił Chrystus do Europy - napisał moderator Ruchu „Europa Christi” ks. Ireneusz Skubiś w komunikacie zapowiadającym spotkanie Ruchu „Europa Christi”.
Jak zmierzyć się z problemem interpretacji tych samych faktów, żeby nie wychodziły z tego dwie Polski i dwa Kościoły? To nie oglądalność, lecz prawda jest punktem odniesienia, celem i fundamentem wszystkiego, co robimy – powiedział dziennikarzom metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
W czwartek, 18 maja w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się spotkanie „W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego” i wspólne śpiewanie „Czerwonych maków na Monte Cassino”.
O przyszłości Unii Europejskiej, roli parlamentów narodowych oraz projektach związanych z działalnością Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w niedzielę w trakcie roboczego spotkania w Przemyślu przewodniczący parlamentów państw Grupy V4.
Na godz. 10 w poniedziałek MON i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zaprosiły powstańców na spotkanie ws. apelu poległych na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Wiceszef Związku Powstańców Warszawskich uważa, że spotkanie z MON jest niepotrzebne.
Muzeum Historii Polski będzie miało wystawę stałą, która pokaże, że Polacy potrafią tworzyć państwo - zapowiada dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Jak powiedział, w stałej ekspozycji MHP będzie mniej historii militarnej i martyrologicznej.
Na niespełna tydzień przed 25. rocznicą polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się z młodzieżą na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
W 100-lecie powstania Związku Ziemian, Ośrodek KARTA, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie i Dom Spotkań z Historią organizują w środę, 8 czerwca, o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) spotkanie: „Kres ziemiaństwa - co znaczy dziś głos historycznej elity”.