Zmarła Alicja Pawlusiak, lekarka związana z Solidarnością służby zdrowia, internowana w stanie wojennym. W 1981 r. i w latach 1989-1992 była członkiem podbeskidzkiego zarządu regionu. Miała 92 lata – poinformowały służby prasowe NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzia.
Siedmioro działaczy opozycji antykomunistycznej odebrało w piątek (28 lutego) w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności przyznane przez prezydenta za zasługi na rzecz suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. To wyraz wdzięczności Rzeczpospolitej wobec swoich bohaterów - podkreślili przedstawiciele IPN.
W poniedziałek mijają 54 lata od wybuchu strajku łódzkich włókniarek - jednego z największych w historii powojennej Polski. Zainicjowany 10 lutego 1971 roku protest zakończył się wycofaniem przez komunistyczną władzę podwyżek cen żywności.
Polityka nie może mieć wpływu na działalność urzędu państwowego, jakim jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Może jestem naiwny, ale mam nadzieję, że takie podejście utrzyma się nie tylko w czasie mojej kadencji, ale będzie normą w Polsce - powiedział PAP szef UdSKiOR Lech Parell.
2 stycznia 1940 r. urodził się Zbigniew Romaszewski, fizyk, działacz opozycji antykomunistycznej, członek KSS KOR i kierownik Biura Interwencyjnego; od 1980 r. w NSZZ „Solidarność”; współtwórca Radia Solidarność w stanie wojennym, senator III RP, kawaler Orderu Orła Białego.
Jesteście żywym świadectwem tego, co jest dobre, a co złe, a także świadectwem wolności przeciwko zniewoleniu - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, zwracając się do odznaczonych w piątek (13 grudnia) działaczy opozycji antykomunistycznej.
Szef UdSKiOR Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania wigilijnego dla osób represjonowanych z powodów politycznych w Centrum Konferencyjnym MON - poinformowała PAP rzecznik prasowy UdSKiOR Mira Wszelaka.
15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach „My, naród”. Zaczerpnął je z preambuły konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało w piątek w Krakowie 17 działaczy opozycji antykomunistycznej, a pośmiertnie uhonorowano cztery osoby. Wyróżnienia, które przyznaje prezydent RP, wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
8 listopada 1984 r. ukazał się pierwszy numer tygodnika „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” wydawanego w „drugim obiegu”. Zamieściliśmy w nim bardzo dobrej jakości zdjęcia z pogrzebu ks. Popiełuszki – powiedział PAP Jan Bryłowski, współzałożyciel „PWA” i przez lata członek redakcji.