Na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim upamiętniono miejsce spoczynku płk. Jana Maksymiliana Sokołowskiego - żołnierza Legionów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, jednego z obrońców Lwowa w 1939 r., osobę wspierającą podczas stanu wojennego działaczy Solidarności Walczącej.
Nie szedł na skróty. Wówczas wielu miało o to do niego pretensję, dzisiaj mówią: „Kornel miał rację” – pisze w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki w 4. rocznicę śmierci swojego ojca, Kornela Morawieckiego. „Chciałeś, by dobro i prawda, wolność i solidarność – były naszą Latarnią wskazującą przyszłość” – dodał, zwracając się do ojca.
Znaczki SW uwieczniały ważne wydarzenia i postacie z naszej historii, a także takie, które swoim przekazem tworzyły swoisty fundament wartości – napisał premier Morawiecki o monografii „Księga poczty podziemnej Organizacji Solidarność Walcząca”, której prezentacja odbyła się w czwartek w Warszawie.
W Gdańsku w piątek odbyła się zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej promocja książki Bogdana Rymanowskiego pt. „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”. W spotkaniu, na które przyszli byli opozycjoniści i gdańszczanie, wziął udział prezes IPN Karol Nawrocki.
Mój ojciec, niezależnie od miejsca i czasu, w którym by się urodził, zawsze wybrałby walkę o wolność i walkę o solidarność – zapewnia premier Mateusz Morawiecki w swoim cyklicznym podcaście. „Dla niego na pierwszym miejscu stał zawsze człowiek i wspólnota ludzka” – podkreśla.
Polska była wehikułem, który miał nas prowadzić ku dobru. Walka o wolną, solidarną Polskę była najważniejszym zadaniem, które realizował – powiedział premier Mateusz Morawiecki o swoim ojcu podczas środowej premiery książki „Dopaść Morawieckiego. Życie doczesne i wieczne Kornela buntownika”.
Tablicę upamiętniającą powstanie Młodzieżowego Ruch Oporu Solidarności Walczącej (MRO SW) odsłonięto w środę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Kopernika w Katowicach.
Kornel Morawiecki z komunizmem - złem absolutnym - walczył przez całe życie. W roku 1982 r. zebrał najdzielniejszych z dzielnych i stworzył „Solidarność Walczącą” - przypomniał prezes IPN Karol Nawrocki w poniedziałek we Wrocławiu.
Od poniedziałku Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie nosiło imię Kornela Morawieckiego. Tego dnia odbędzie się przedpremierowy pokaz aplikacji przedstawiającej tajną drukarnię Solidarności Walczącej w wirtualnej rzeczywistości – „Szybowcowej ’87”.