Czułem strach, chociaż byłem żołnierzem. Ciężko było na sercu, że tylu żołnierzy zginęło, moich kolegów - opowiadał PAP Feliks Osiński, który pod Monte Cassino służył jako saper przy rozminowywaniu pola bitwy. "Włosy na głowie stawały" - wspominał.
Archidiecezja Warszawska i polscy saperzy - żołnierze Wojsk Inżynieryjnych zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu WP Benemerenti ("dobrze zasłużonym"). Uroczysta gala wręczenia odbyła się w sobotę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - w 100. rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce.
Saperzy Marynarki Wojennej zdetonowali w poniedziałek w Zatoce Puckiej niemiecką torpedę bojową z II wojny światowej. Ładunek leżał na dnie morza na głębokości 22 metrów i w odległości około czterech kilometrów od lądu.
1,5 tys. pocisków moździerzowych z II wojny światowej wykopali saperzy we wsi Broncin w gm. Grabów nad Pilicą – poinformowała w poniedziałek PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach asp. Patrycja Zaborowska. O znalezieniu pocisków na nieużytkowanym polu poinformował policję okoliczny mieszkaniec. Saperzy z jednostki wojskowej z Dęblina przez niemal tydzień wykopywali z ziemi pociski. Podczas prac teren był zabezpieczany przez policjantów.
Niewybuch odsłonięty przez opadającą wodę w Wiśle koło mostu Świętokrzyskiego został wywieziony przez saperów. Trafi na poligon w Kazuniu, gdzie prawdopodobnie będzie zdetonowany - poinformowała PAP nadkom. Ewelina Gromek-Oćwieja z Komendy Stołecznej Policji.
Saperzy wywieźli we wtorek po południu ważący ok. 1,5 tony pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej. Niewybuch znaleziono w centrum Warszawy podczas prac związanych z budową II linii metra. Po godz. 16 przywrócono ruch uliczny. Na niewybuch natrafili przed południem robotnicy pracujący przy Placu Powstańców Warszawy. Budowniczy zawiadomili kierownika o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Na miejsce wezwano policję i patrol saperski. Z okolicznych budynków - m.in. NBP i TVP - ewakuowano około 3 tys. osób.
Prawie 2,2 tys. pocisków artyleryjskich, około 500 min przeciwpancernych i 400 sztuk innych materiałów niebezpiecznych zebrali w ciągu dwóch miesięcy saperzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) na poligonie w Świętoszowie (Lubuskie).