W czasie badań prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Borównie koło Bydgoszczy, odnaleziono i ekshumowano szczątki osób zamordowanych przez Niemców w 1939 r. i odkryto miejsce, w którym w 1944 r. ukryto spalone ciała kilkuset zamordowanych.
Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano w czwartek w Białymstoku siedemnaście osób, które w latach 80. ubiegłego wieku zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej w Polsce. Siedem osób odznaczono pośmiertnie.
W poniedziałek przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Belwederskiej w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy jego śmierci. "Niech trwa pamięć o wielkim polskim patriocie marszałku Józefie Piłsudskim" – powiedział Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN.
Na Zamku Królewskim w Warszawie w poniedziałek odbyła się gala, podczas której wręczone zostały nagrody Semper Fidelis. Prezes IPN przyznaje je od 2019 r. osobom i organizacjom zasłużonym dla kultywowania tradycji i kultury polskiej na dawnych Kresach Wschodnich.
Sprawa ekshumacji jest niezwykle istotna dla Polaków i Ukraińców. Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak wysokiej rangi dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia wiceprezes IPN prof. Karol Polejowski.
Prowadzenie polityki historycznej to dla współczesnej Polski konieczność – przekonuje w rozmowie z PAP historyk dr hab. Karol Polejowski, nowy wiceprezes IPN, który będzie odpowiadał m.in. za działania na polu międzynarodowym. Dla całej Europy kluczowym obszarem tej polityki wciąż pozostaje II wojna światowa – przypomina.
Dr hab. Karol Polejowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzję o powołaniu pozytywnie zaopiniowało Kolegium Instytutu – poinformował we wtorek PAP Instytut Pamięci Narodowej.