Towarzystwo Jezusowe, najpotężniejszy zakon w historii I Rzeczypospolitej, odgrywało ważną rolę w kształtowaniu się polityki wyznaniowej. Jego przedstawiciele doradzali królom, wpływali na ich decyzje i nie bez powodów byli traktowani przez szlachtę z podejrzliwością. Prowadzili działalność misyjną na wschodzie Rzeczypospolitej, to znaczy na terenach niezwykle wymagających.
Komisja Episkopatu Polski poinformowała PAP w poniedziałek, że we wtorek i środę w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, odbędzie się 147. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
W Polsce działa 891 katolickich organizacji charytatywnych; 77 proc. z nich prowadzą zakony - wynika z raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC na temat badań katolickich organizacji charytatywnych oraz przyparafialnej aktywności charytatywnej.
„Robiłyśmy, co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić, ratować, wspierać jej siły w agonii” – czytamy w kronice powstańczej jednego z zakonów.
Na posiedzeniu Sekretariatu KC PZPR 23 lutego 1950 r. postulowano przejęcie dóbr kościelnych i utworzenie Funduszu Kościelnego. Miało to zdaniem władz pozbawić Kościół bazy materialnej do akcji antypaństwowych – mówi PAP prof. Agata Mirek, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bohaterkami są mieszkanki fikcyjnego domu zakonnego, a kostiumy nie odzwierciedlają prawdziwych habitów - zaznaczyli w przesłanym PAP w czwartek oświadczeniu producenci filmu w reż. Anne Fontaine, odnosząc się do zarzutu o manipulację w "Niewinnych".
Senat podjął w środę uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza, oddając hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".