Język śląski znalazł się wśród języków możliwych do wybrania w jednym z popularnych internetowych tłumaczy - zwracają uwagę przedstawiciele śląskich regionalistów i językoznawców. Jak akcentują, choć narzędzie robi jeszcze błędy, będzie ważnym kanałem popularyzacji śląskiej kultury i języka.
151 dokumentów, m.in. festiwalowe hity "Tarantino: Bękart kina" Tary Wood, "8 mm cudownych lat" Annie Ernaux i Davida Ernaux-Briota i "Naturalna dzikość serca" Silje Evensmo Jacobsen, można oglądać do 3 czerwca podczas online'owej odsłony 21. Millennium Docs Against Gravity.
Od piątku zaczyna działać platforma Znany Konserwator (znany-konserwator.pl). To pierwsza baza danych, która ma połączyć wykwalifikowanych specjalistów z osobami potrzebującymi wsparcia przy remontach i konserwacji zabytków - poinformował PAP Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ).
Film "Zostać Nawalnym", który pokazuje złożony portret rosyjskiego opozycjonisty oraz jego działalność polityczną, wymagającą niekiedy radykalnych decyzji, będzie dostępny od 24 lutego na bezpłatnym kanale ARTE.tv. Aleksiej Nawalny zmarł w br. w kolonii karnej na Syberii.
Pierwsze zeskanowane zabytki z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i jego filii w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, można zobaczyć już w wirtualnym Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Są tam m.in. XVIII-wieczne portrety szlachciców z rodów Rościszewskich i Jastrzębskich.
Tarnowskie Muzeum Okręgowe udostępniło w sieci katalog prezentujący całość tzw. depozytu książąt Sanguszków – jednej z najcenniejszych i najbogatszych kolekcji ceramiki i szkła w naszym kraju. Placówka zakupiła ten zbiór w grudniu zeszłego roku.
Muzeum Historii Polski, organizator 15. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że od 15 lipca 2022 można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Głosy można oddawać do 15 sierpnia.