Film "Zostać Nawalnym", który pokazuje złożony portret rosyjskiego opozycjonisty oraz jego działalność polityczną, wymagającą niekiedy radykalnych decyzji, będzie dostępny od 24 lutego na bezpłatnym kanale ARTE.tv. Aleksiej Nawalny zmarł w br. w kolonii karnej na Syberii.
24 lutego mija drugi rok od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W związku z tym bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała cykl filmów dokumentalnych na temat tego konfliktu, które można oglądać pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-016979/wojna-w-ukrainie/
"W lutym 2022 r. Kreml zachwiał stabilnym, jak wielu się wydawało, porządkiem naszej części świata. Agresja na Ukrainę to tak naprawdę żądanie nowego ładu oraz przeformułowania układu sił nie tylko w Europie, ale szerzej na całym świecie. W piątek, 16 lutego świat obiegła informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji. ARTE.tv przypomina o trwającej wojnie, jej źródłach, tragicznym przebiegu i możliwych dla nas konsekwencjach w nowych filmach dokumentalnych i reportażach" – napisano w informacji prasowej.
Przebywający na wygnaniu w Niemczech, rosyjski dziennikarz Igor Sadreev, który śledził poczynania Nawalnego przez ponad piętnaście lat, w filmie dokumentalnym "Zostać Nawalnym" pokazał jego historię. Zrealizował to za pomocą spotkań z krewnymi, zwolennikami, finansistami, dziennikarzami, przeciwnikami i współpracownikami.
Aleksiej Nawalny był najsłynniejszym przeciwnikiem Władimira Putina i liderem antykremlowskiej opozycji. W mediach podkreślano jego odwagę i postawę moralną. Organizował wielotysięczne demonstracje i demaskował korupcje władz Rosji. Ocalały w sierpniu 2020 r. z próby otrucia, hospitalizowany w Berlinie, po powrocie do Moskwy został aresztowany. Władze rosyjskie wytaczały wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności, m.in. pod zarzutami "tworzenia organizacji ekstremistycznej", "promowania terroryzmu" i "rehabilitacji nazizmu". W 2023 r. umieszczono go kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na Syberii.
Oprócz filmu "Zostać Nawalnym" w ARTE.tv będzie można jeszcze obejrzeć m.in. "Porwania ukraińskich dzieci", reportaż w reżyserii Damiena Fleuretta i Sashy Aleksandrenko opowiadający o szczegółach tytułowego procederu. W materiale tym znajdują się relacje uprowadzonych dzieci, którym udało się powrócić do rodzin i własnego kraju.
"Trucizna Putina", serię dokumentalną ukazującą metody działania i cele władz rosyjskich. Narratorami są tu ofiary "systemu Putina".
Film dokumentalny "Wojna i sprawiedliwość”, który bada, dlaczego tak trudno postawić agresorów przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) w Hadze. W marcu 2023 r. Karim Khan, główny prokurator MTK, wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.
"Ukraina walczy z zapomnieniem", twórcy tego filmu przyglądają się strategiom zapisywania w pamięci trwających wydarzeń. Choć wojna w Ukrainie nadal się rozwija, rozpoczął się już proces jej upamiętniania.
"Kijów - opera w czasie wojny" można będzie zobaczyć, z czym na codziennie mierzą się artyści w obliczu wojny.
Obok filmów i reportaży, na kanale ARTE.tv można również zobaczyć materiały filmowe z koncertów, które wyrażały poparcie dla narodu ukraińskiego. Jest to liczna grupa artystów reprezentujących różne nurty, od muzyki symfonicznej, przez rock, po progresywny groove metal. Materiały muzyczne dostępne są pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022238/ukraina
Wśród wykonawców znalazła się m.in. Ukraińska Orkiestra Wolności pod kierownictwem Keri-Lynn Wilson, powołana do życia przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Operę Narodową w Warszawie. Składa się ona z muzyków-uchodźców, ukraińskich członków europejskich orkiestr oraz najlepszych muzyków z Kijowa, Lwowa, Charkowa, Odessy i innych miast Ukrainy.
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku od 30 lat.(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ dki/