Władze Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Wydziału Filozofii i Socjologii UW zaprzeczają zarzutom postawionym w debacie o selekcji księgozbioru naukowego - 12 kwietnia br. w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie - którą zorganizowały Fundacja Forma i Instytut Witkacego.
Przyszłość księgozbioru połączonych bibliotek Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Wydziału Filozofii i Socjologii UW i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego budzi zaniepokojenie uczonych i ludzi kultury. Trwa protest przeciwko likwidacji 80 tys. tomów.
Prof. Romuald Turkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, autor dwutomowego dzieła "Agraryści czechosłowaccy w latach 1899-1935" odebrał w piątek w Krakowie Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Nagroda przyznawana jest historykom, którzy zajmują się dziejami Europy Środkowej.
Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata. UJ i UW znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były w czwartej setce.
We wtorek, 17 maja o godz. 20:10 w sali 207 Starego BUW-u Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego organizuje debatę „Przewrót majowy - zamach czy konieczność?”, w trakcie której historycy pomogą odnaleźć znaczenie wydarzeń z maja 1926 r.
Eksponaty przybliżające początkowe lata istnienia Uniwersytetu Warszawskiego i jego pierwszych wydziałów znajdą się na wystawie w Muzeum UW. Od wtorku będzie można na niej zobaczyć m.in. ryciny i odlewy gipsowe, narzędzia lekarskie, numizmaty i tłoki pieczętne.
To, w jaki sposób młodzi ludzie - dzieci i nastolatkowie - odbierają antyk zbada prof. Katarzyna Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Na swoje prace otrzymała prestiżowy Consolidator Grant Europejskiej Rady Badań Naukowych (ERC).
Nie sposób uczyć historii Polski pomijając dzieje Żydów, ich religię, kulturę. Z drugiej strony Polska zajmuje w historii i kulturze żydowskiej miejsce szczególne - mówi PAP dr hab. Krzysztof Skwierczyński z UW. Obecnie pierwszy rocznik kończy dwusemestralne studia judaistyczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego odnotowały nieznaczny spadek liczby kandydatów na studia w roku akademickim 2014/15. Według wstępnych danych skutków niżu demograficznego nie odczują Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa.