Członkowie mniejszości niemieckiej w Polsce zapraszają w niedzielę do wspólnej modlitwy i rozmów w ramach obchodów Dnia Żałoby Narodowej. Jak podkreśla Rafał Bartek, lider mniejszości niemieckiej w Polsce, jest to święto poświęcone ofiarom wojen, tyranii i prześladowań.
W szkołach uczących języka niemieckiego jako ojczystego brakuje germanistów. Winą za ten stan rzeczy mniejszość niemiecka obciąża m.in. Przemysława Czarnka, który jako minister edukacji zredukował liczbę lekcji tego przedmiotu do jednej godziny tygodniowo.
Organizacje reprezentujące mniejszości w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych zwróciły się do premiera Donalda Tuska o przywrócenie nauki języka niemieckiego jako ojczystego w wymiarze sprzed 2022 roku.
Komisja niemieckiego parlamentu przyznała 5 milionów euro na wsparcie edukacji językowej mniejszości niemieckiej w Polsce – mówi PAP w sobotę Joanna Hassa, rzecznik Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Zmiany w finansowaniu przywracają polsko-niemiecką symetrię w sposobie traktowania mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech – ocenił resort edukacji i nauki, odnosząc się do wystąpienia RPO na ten temat środków w budżecie w 2022 r. na nauczanie języka mniejszości narodowych i etnicznych.