W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 11 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. 1000 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosja okupuje 18 proc. terytorium Ukrainy i bombarduje ukraińskie miasta.
„Orędzia pokoju” – pod takim tytułem opublikowano przetłumaczone na język polski rozważania zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie abp. Światosława Szewczuka. Wygłaszał je codziennie przez cały rok od wybuchu pełnoskalowej wojny.
Wystawę „Tu jest wojna” można oglądać w Leica Store & Gallery w Warszawie od czwartku. Ekspozycja jest projektem fotoreportera Wojciecha Grzędzińskiego i dziennikarza Pawła Reszki. „To reportaż w formie galeryjnej, bo można go przeczytać i obejrzeć” - poinformował Grzędziński w rozmowie z PAP.
Koncert dedykowany „Walczącej Ukrainie”, na który złożyły się pieśni polskich i ukraińskich autorów zorganizował w Bratysławie Instytut Polski, przy udziale placówek dyplomatycznych Polski i Ukrainy. Ambasador RP Maciej Ruczaj powiedział PAP, że na Słowacji trzeba przypominać o trwającej wojnie.
„Zastanawialiśmy się, czy należy robić film o wojnie, która wciąż trwa. Potwierdzenie przyszło od strony ukraińskiej. Powtarzali nam: ‘Musicie go robić, bo Ukraińcy teraz nie mogą opowiadać o tym, co ich dotyka’” – opowiada w rozmowie z PAP.PL Filip Hillesland, reżyser filmu „Ludzie".
24 lutego w wielu miastach w Polsce - m.in. Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie - odbywały się marsze i wiece organizowane przez środowiska ukraińskie oraz władze regionalne. W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę głos zabrali prezydent, premier, szefowie MON i MSZ.
Dwa lata temu cudem uniknąłem losu swoich zamordowanych znajomych – powiedział PAP ukraiński pisarz i dziennikarz z Buczy Serhij Kulida. Jak wyjeżdżaliśmy, po obu stronach drogi leżały trupy – wspominał autor relacji z Buczy "Rozstrzelana wiosna". Z żoną mieszka w podłódzkim Tuszynie.
My, Polacy, od pierwszych chwil zaangażowaliśmy się w pomoc bohatersko walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainie – powiedział prezydent Andrzej Duda w rocznicę inwazji na Ukrainę. Nie stać nas na bezczynność, dlatego wzmacniamy naszą armię – zadeklarował.
Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Siły rosyjskie były rozmieszczane przy ukraińskiej granicy już od grudnia roku 2021. W pierwszej fazie wojny Rosjanie atakowali z czterech kierunków: z terytorium Białorusi w stronę Kijowa, z Rosji na Charków i Sumy, z Krymu na Chersoń i Zaporoże oraz z tzw. ludowych republik na umocnioną linię w Donbasie. Po pierwszych miesiącach walki zamieniły się w wojnę pozycyjną i żadna ze stron nie jest obecnie w stanie uzyskać znaczącej przewagi.
W konflikcie rosyjsko-ukraińskim historia odgrywa niebagatelną rolę. Jest wręcz przesądzająca, czego nie widać na ekranach telewizorów czy komputerów – mówi PAP historyk prof. Andrzej Chwalba.