W Willi Jasny Dom upamiętniono w czwartek ofiary komunistycznego terroru więzione w dawnej siedzibie Informacji Wojskowej we Włochach w Warszawie. Uroczystości, organizowane przez Fundację Willa Jasny Dom oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyły się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Przed willą "Jasny Dom" - dawnym aresztem Informacji Wojskowej - odbędzie się w środę w Warszawie uroczystość w hołdzie ofiarom stalinowskiego terroru. To miejsce, w które wsiąkła krew polskich patriotów - przypomina szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.
O popełnienie przestępstw, polegających na znęcaniu się nad pozbawionymi wolności dziewięcioma żołnierzami WP i dwoma osobami cywilnymi został oskarżony przez pion śledczy IPN b. oficer śledczy Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego - poinformował IPN. Józefowi K. grozi do 5 lat więzienia.
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w środę przez warszawską willą "Jasny Dom". Budynek przy ulicy Świerszcza 2 to dawna siedziba Głównego Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Ludowego Wojska Polskiego.
Wystawa "Kwatera Ł - panteon narodowy pod cmentarnym murem" prezentująca prace archeologiczne IPN na "Łączce" i wyjaśniająca genezę ukrywania zbrodni komunistycznych zostanie otwarta w czwartek na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
65 lat temu, 13 maja 1952 r. Najwyższy Sąd Wojskowy skazał na śmierć sześciu oficerów-lotników oskarżonych o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”. Wszyscy skazani zostali rozstrzelani. Większość z nich w czasie II wojny światowej walczyła w lotnictwie PSZ na Zachodzie.
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na elewacji budynku przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie odsłonięto w poniedziałek Znak Polski Walczącej. W piwnicach gmachu w nieludzkich warunkach więziono m.in. żołnierzy Armii Krajowej.
Od października 2017 roku emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W niedzielę weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna.
Projekt ws. obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli przed 1 września 1990 r., dotyczy wyłącznie tych osób, które "wysługiwały się" komunistycznym wojskowym służbom specjalnym - podkreślił w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.