Citola popularna w średniowieczu, scheitholt w renesansie oraz viola da gamba znana w renesansie i baroku to instrumenty muzyczne wykonane współcześnie na wzór tych dawnych, które wzbogaciły zbiory Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Dołączyły one do kopii renesansowej lutni i oryginalnego fortepianu z 1850 r.
Rękopiśmienny plan Jarosławia z 1777 roku, jeden z najstarszych zachowanych planów miasta, można po raz pierwszy oglądać w Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich. Placówka w tym roku świętuje 100-lecie.
Liczącą około 320 lat dębową tablicę można oglądać na ekspozycji w jarosławskim muzeum. Upamiętnia ojców franciszkanów reformatów oraz mieszczankę Ewę Cyndlównę, którzy podczas epidemii dżumy w Jarosławiu w latach 1704-1706 nieśli pomoc chorym, a następnie zmarli od morowego powietrza.
Ponad 500 eksponatów ilustrujących czasy największej świetności Jarosławia w XVI i XVII w., w tym meble, obrazy, stroje, wyroby rzemiosła, czy XVII-wieczne katowskie miecze, będzie można od soboty zobaczyć na wystawie „Miasto. O jarosławskim Złotym Wieku” w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Ruszyły prace remontowe i konserwacyjne przy kamienicy Orsettich w Jarosławiu. W tym roku prace obejmą dach oraz elewację – poinformował PAP dyrektor Muzeum w Jarosławiu (Podkarpackie) Kamienica Orsettich Konrad Sawiński. Koszt obu inwestycji to ok. 340 tys. zł.
XIX-wieczna drewniana spluwaczka, pochodząca z pałacu zasłużonego dla polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), zostanie odnowiona. W XIX i XX w. plucie traktowane było jako normalna czynność fizjologiczna, a nie paskudny nawyk – wyjaśniła PAP historyk Adriana Pobuta, kustosz z jarosławskiego muzeum.
Nieznaną wcześniej historię zagadkowego budynku, znajdującego przy pl. Mickiewicza w Jarosławiu, odkryło „śledztwo” podjęte przez jarosławskich muzealników. Okazało się, że na budynku stała niegdyś, niezachowana do dziś, strażacka wspinalnia.
O dwa wyjątkowe eksponaty: unikatowy, rękopiśmienny plan miasta z 1777 r. oraz rzadką tekę grafik pt. „Galicja 1915” autorstwa Luigiego Kasimira wzbogaciło się Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.