W związku z 2. rocznicą agresji Rosji na Ukrainę w niedzielę w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert solidarności polsko-ukraińskiej - powiedziała PAP wiceminister kultury Bożena Żelazowska. Będziemy zwracać uwagę m.in. na to, jak nadal możemy pomagać Ukraińcom - dodała.
Ukazujący zniszczone przez Rosjan ukraińskie miasto dokument „20 dni w Mariupolu” Mstyslava Chernova zostanie zaprezentowany w poniedziałek w Sejmie. W projekcji wezmą udział m.in. ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, dziennikarz Żenia Klimakin oraz bohaterka filmu, anestezjolożka Ludmiła Waśkowska.
Przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni na obchody 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau – dowiedziała się PAP w Miejscu Pamięci. Ma to związek z agresją na Ukrainę.
Rosyjska rakieta typu Kalibr zniszczyła zabytkową kamienicę we Lwowie, zaprojektowaną w 1925 r. przez architekta Michała Rybę. Była przykładem polskiego dziedzictwa kulturowego i lwowskiego modernizmu w architekturze - powiedziała PAP pracownica Narodowego Instytutu Dziedzictwa Aleksandra Brodowska.
Środowa wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego to wydarzenie służące podkreśleniu sojuszu Kijowa i Warszawy, a także roli Polski w koalicji państw wspierających siły ukraińskie w obronie przed rosyjską agresją – powiedział w rozmowie z PAP wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Telo.
W Sztokholmie otwarto we wtorek polsko-ukraińską plenerową wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny” oraz zaprezentowano polski film dokumentalny „Wymazać naród”, pokazujący rosyjskie zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
Amerykański politolog prof. Alexander J. Motyl, specjalista w zakresie totalitarnych doktryn, został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego. Towarzystwo Jana Karskiego doceniło prof. Motyla za to, że „konsekwentnie definiuje system putinowskiej Rosji”.
W swojej istocie Federacja Rosyjska jest odbiciem Związku Sowieckiego, co zresztą w sposób symboliczny Władimir Putin zaznacza już od dwóch dekad, stawiając na pomniki Józefa Stalina – ocenił w poniedziałek w Radiu Gdańsk prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Zrozumieniu historycznej genezy agresji Rosji na Ukrainę służy raport „Wojna w Ukrainie a idea ruskiego miru” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego, który w kilku językach wydało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W piątek, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego elementu pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie poświęconego ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej.