75 lat temu, 19 stycznia 1947 r., odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego. Wbrew ustaleniom Wielkiej Trójki zorganizowano je dopiero po umocnieniu się w Polsce partii komunistycznej i bezpieki. Kampania wyborcza przebiegała w cieniu terroru, a wyniki głosowania zostały sfałszowane.
Komuniści przejmując władzę w Polsce nie liczyli się z opinią Polaków. Dobitnie pokazał to już w 1946 r. sposób organizacji tzw. referendum ludowego oraz w 1947 r. wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Regularne głosowania odbywały się jednak w PRL także później, choć poza nazwą nie miały one wiele wspólnego z wyborami w krajach demokratycznych.
Materiały archiwalne i edukacyjne o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r. są dostępne na nowym portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Serwis został zaprezentowany w czwartek w stolicy podczas dwudniowej konferencji naukowo-edukacyjnej IPN "Sprzeczne narracje. Historia powojennej Polski".
Dwudniowa konferencja nt. narracji o powojennej historii Polski rozpoczęła się w czwartek w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN. Był to czas w naszej historii, kiedy zakończyły się złudzenia związane z gwarancją mocarstw, które ustalały powojenny porządek w Europie i na świecie – mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, który zaprezentował nowy portal edukacyjny Instytutu o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r.
Wyniki wyborów z 19 stycznia 1947 r. zostały odebrane jako powiedzenie przez komunistów: możemy nie tylko sfałszować wyniki wyborów, ale również zmusić społeczeństwo i świat do ich milczącego zaakceptowania – mówi prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Wyniki tych wyborów można porównać do nokautu - dodaje
Materiały archiwalne i edukacyjne o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r. są dostępne na nowym portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Jego prezentacji towarzyszyła konferencja naukowa o narracjach o powojennej historii Polski.
Pierwsza kampania wyborcza do Sejmu Ustawodawczego zaczęła się tuż po nieudanym dla Polskiej Partii Robotniczej i jej „satelitów” referendum z 30 czerwca 1946 r. Komuniści musieli zmienić taktykę oraz zintensyfikować działania przed decydującą batalią w styczniu 1947 r. Szczególne nasilenie działań propagandowych przypadło na okres listopad 1946 ̶ styczeń 1947 r.
Unikatowe fotografie, plakaty, druki ulotne, dokumenty i materiały prasowe znalazły się na otwartej w czwartek w Katowicach wystawie, przypominającej sfałszowane wybory do Sejmu Ustawodawczego. W czwartek mija 65. rocznica tego wydarzenia.