Materiały archiwalne i edukacyjne o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r. są dostępne na nowym portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Serwis został zaprezentowany w czwartek w stolicy podczas dwudniowej konferencji naukowo-edukacyjnej IPN "Sprzeczne narracje. Historia powojennej Polski".
Prezentujemy także nowy portal przybliżający to wydarzenie w naszej historii, jakim były sfałszowane wybory – mówił podczas rozpoczęcia konferencji wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. "Możecie tam państwo znaleźć wiele dokumentów mówiących o tym, pokazujących jak te fałszerstwa wyglądały. Ale nie możemy mówić, że w tym czasie nastąpiło tylko sfałszowanie, zakłamanie. Z tymi wyborami i tym okresem wiążą się liczne aresztowania, więzienia, także morderstwa. Szacuje się, że z partii opozycyjnych, z PSL zostało zamordowanych prawie 150 działaczy" – podkreślił.
Jak zaznaczył, IPN od wielu lat interesuje się tą tematyką, wydał kilka publikacji, prowadzi także śledztwa.
"Na tym portalu zobaczą państwo nowe dokumenty zebrane w jednym miejscu, po które będą mogli sięgać nie tylko naukowcy, ale także osoby interesujące się historią" – dodał wiceprezes IPN.
"Stronę www.wybory1947.pl otwiera artykuł wstępny poświęcony, sfałszowanym przez komunistów przy współudziale doradców sowieckich, wyborom do Sejmu Ustawodawczego, które odbyły się 19 stycznia 1947 r. To rys historyczny ukazujący ich przyczyny, przebieg, wyniki i skutki. Portal zawiera informacje dotyczące dotychczasowych działań popularyzatorskich związanych z tymi wyborami. W zakładce Bibliografia mamy wykaz publikacji IPN poświęconych wydarzeniu. To książki monograficzne, wydawnictwa źródłowe, biografie polityków. W zakładce Czytelnia są publikacje cyfrowe, wystawy, filmy i materiały dla nauczycieli" – wyjaśniał zastępca dyrektora Archiwum Instytutu Mariusz Żuławnik.
W zakładce Publikacje Cyfrowe znalazł się wykaz artykułów IPN, do których można dotrzeć za pomocą zamieszczonych linków. "Są także wystawy związane z wyborami, filmy. W zakładce Ofiary Terroru jest wykaz, nie wszystkich oczywiście, ale kilkunastu osób zamordowanych między referendum ludowym z czerwca 1946 a styczniem 1947 r. Najważniejsza wydaje się zakładka Z Archiwum IPN. Prezentujemy tu ok. 100 dokumentów, które w większości ujrzały światło dzienne po raz pierwszy. Są materiały zdjęciowe, ikonograficzne m.in. plakaty i ulotki wyborcze" – mówił Żuławnik.
Zakładka Aktualności ma na bieżąco informować o wydarzeniach związanych z wyborami, referendum czy ogólnie życiem politycznym po 1945 r. Żuławnik zaapelował także do osób posiadających jakiekolwiek materiały dotyczące wyborów z 1947 r. o ich przekazywanie.
Konferencja naukowo-edukacyjna "Sprzeczne narracje. Historia powojennej Polski" potrwa do piątku. Honorowym patronatem objął ją prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest portal historyczny dzieje.pl. (PAP)
akn/ masl/ pat/ rda/