Nawiązanie przez Polskę i RFN 14 września 1972 r. stosunków dyplomatycznych stworzyło szansę na normalizację, jednak jej początki były trudne. CDU/CSU torpedowały porozumienie; Bonn zabiegało o jak najszybszy wyjazd swoich rodaków, a Warszawa - o kredyty.
Wdowy po ofiarach zamachów terrorystycznych podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku nawołują widzów do milczącego protestu podczas przemówienia szefa MKOl Jacquesa Rogge, który nie zgodził się na minutę ciszy w trakcie ceremonii otwarcia olimpiady w Londynie.
40 lat temu, 28 czerwca 1972 roku, papież Paweł VI wydał bullę "Episcoporum Poloniae coetus", ustalającą nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce na Ziemiach Odzyskanych. Kończyła ona stan tymczasowości Kościoła na tych ziemiach po II wojnie światowej.
W sobotę 11 lutego minie 40 lat od zdobycia przez skoczka narciarskiego Wojciecha Fortunę pierwszego dla Polski złotego medalu zimowych igrzysk olimpijskich. Jego wyczyn z Sapporo z 1972 roku zdołała powtórzyć tylko 38 lat później biegaczka Justyna Kowalczyk.
1.I. Weszło w życie porozumienie między Polską a NRD o otwarciu granicy dla swobodnego ruchu turystycznego. 11.II. W Dorking pod Londynem zmarł Marian Hemar, poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. 7.IV. W Londynie zmarł August Zaleski, minister spraw zagranicznych II RP (1926-1932), prezydent RP na uchodźstwie (1947-1972). 8.V.
17 maja 1972 r. Bundestag zatwierdził „Układ między PRL a RFN o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków”, podpisany 7 grudnia 1970 r. w Warszawie przez Józefa Cyrankiewicza i Willy`ego Brandta. Zawierał on m.in. uznanie przez stronę zachodnioniemiecką polskiej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.