W gliniastej bryle oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku członkowie Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli odkryli bogato zdobiony sztylet z okresu halsztackiego. Niezwykły zabytek został przekazany Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Diabelski kamień - głaz, który olbrzym przeniósł przez zamarznięty Bałtyk, kamień zostawiony podczas potopu szwedzkiego... Historie głazów narzutowych z północnej Polski - i te naukowe, i te uwiecznione w podaniach przeanalizował dla PAP etnolog dr Robert Piotrowski.
3 kwietnia przypada setna rocznica odkrycia komety C/1925 G1 (Orkisz), która została oficjalnie uznana za pierwszą kometę odkrytą przez Polaka. Na niebie wypatrzył ją krakowski astronom, Lucjan Orkisz – wówczas pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Miesięcznik historyczny „Mówią wieki” w ekspresowym tempie zareagował na polityczną burzę wokół Grenlandii. Rozpętały ją zgłoszone przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa roszczenia do tej największej wyspy świata.
Agnieszka Szwajgier i Dorota Salus, Magda Skawińska, Katarzyna Michalak, Piotr Król, a także Adrian Bąk, Przemysław Wilczyński oraz Ewa Galica - to tegoroczni laureaci Ogólnopolskiego Konkursu o Nagrodę Reporterską Polskiego Radia "Melchiory". Nagrodę specjalną otrzymała Anna Dudzińska, a twórcą roku został Artur Giordano.
Wojska USA stacjonują w Europie od końca II wojny światowej. Ich liczebność zmieniała się w ciągu lat, osiągając szczytowy poziom około 475 tys. żołnierzy pod koniec lat 50. XX w., gdy siły Stanów Zjednoczonych były kluczowym elementem obrony przed wojskami ZSRR i całego Układu Warszawskiego w okresie zimnej wojny.
"Należało być na tyle blisko, żeby celnie trafić, ale na tyle daleko, żeby nie upaskudzić się krwią - tak członkowie oddziału "Miotła" opisywali wykonywane podczas wojny wyroki śmierci na kolaborantach. "To nie była przyjemna robota" - przyznali.