W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarto w środę wystawę "Dawni Cykliści na Turystycznej Trasie", która opowiada o historii roweru i pierwszych polskich rowerzystach, zwanych niegdyś cyklistami. Historia ta zaczyna się w drugiej połowie XIX w.
Nagroda Instytutu Pamięci Narodowej Ambasador Polskiej Historii jest przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. To kontynuacja przyznawanej w latach 2015–2022 nagrody „Świadek Historii dla osób i organizacji spoza Polski”.
Senat ustanowił w środę (14 maja) 2026 Rokiem Jerzego Giedroycia w 120. rocznicę jego urodzin, Andrzeja Wajdy - w 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci oraz Robotniczych Protestów Czerwca 1976.
Senat podjął w środę (14 maja) uchwałę o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej – prekursorki polskiej tyflologii. Przypomniano, że była założycielką Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i krzewicielką nauki o niewidomych.
Niedostępne na co dzień pomieszczenia budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z lat 30. XX w. czy wnętrza dawnej Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Medycznego to niektóre z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu. 17 maja 100 wrocławskich instytucji zaoferuje 150 wydarzeń.
Do 19. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie, która odbędzie się 17 maja, włączyło się ponad 30 organizacji, instytucji i prywatnych inicjatyw – przekazali organizatorzy wydarzenia. W tym roku dołączają kolejne instytucje m.in. Edukatorium w Fabryce Wody.
Teren Gór Pennińskich w okolicy miasta Bradford w środkowej części Wielkiej Brytanii został oficjalnie uznany za rezerwat przyrody – podał "Guardian". Objęte ochroną wzgórza, wrzosowiska i mokradła stanowiły inspirację dla sióstr Charlotty, Emily Jane i Anny Bronte, XIX-wiecznych powieściopisarek.