233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy.
Z radością obchodzimy nie tylko święto Konstytucji 3 Maja, ale także wspominamy i upamiętniamy inne daty ważne dla obu naszych narodów – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda na antenie TVP Info.
Od mszy świętej w intencji ojczyzny w opolskiej katedrze rozpoczęły się wojewódzkie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Główne uroczystości odbyły się na placu Wolności, pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.
Wciąż mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro powszechne, za naszą Rzeczpospolitą – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do mieszkańców Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Modlitwami różnych wyznań za ojczyznę i główną uroczystością przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku uczczono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Po przerwie związanej z pandemią, setki par – przedstawiciele władz i mieszkańcy – tradycyjnie zatańczyły poloneza podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja. Wcześniej odbyły się oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym na placu Litewskim w Lublinie.
Słowa zapisane w Konstytucji 3 Maja głęboko wniknęły w serce narodu; tej wiedzy nie daliśmy sobie wyrwać i przekłamać historii – mówił we wtorek w Kielcach wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas obchodów związanych ze świętem Konstytucji 3 Maja.
Litewskie obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja będą przede wszystkim upowszechnianiem i popularyzacją tego wydarzenia historycznego – mówi PAP dyrektor Instytutu Historii Litwy Alvydas Nikżentaitis.
Pamięć o Konstytucji 3 maja jest istotna nie tylko ze względu na to, że jest symbolem dążenia Polaków do suwerenności, ale również dlatego, że jest ona arcydziełem kompromisu politycznego i pomnikiem pięknej polszczyzny – powiedział brytyjski historyk prof. Richard Butterwick podczas debaty historyków zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski.
Sejm podjął w czwartek przez aklamację uchwałę ws. 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Dokument głosi, że Sejm i Senat RP oraz litewski Sejm, podkreślając wyjątkowe znaczenie aktu z 1791 r., „oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu”.