80 lat temu, 5 września 1944 r., do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau dotarł ostatni transport z Żydami deportowanymi z okupowanej Holandii. Była wśród nich 15-letnia Anne Frank, która przed ujęciem pisała dziennik. Po wojnie stał się on świadectwem Holokaustu.
Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje się on na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau. W nim przyjmowano i rejestrowano deportowanych do obozu ludzi.
9 sierpnia 1942 roku Niemcy zgładzili w komorze gazowej KL Auschwitz II-Birkenau karmelitankę św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein. W przypadającą w środę rocznicę na terenie byłego obozu zostanie zmówiona modlitwa za zgładzonych i o pokój, szczególnie na Ukrainie.
Od poniedziałku będzie otwarte Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. „Przy czym przy zamkniętych szkołach, restauracjach, hotelach i ograniczeniach w przekraczaniu granic nie spodziewamy się powrotu do normalnej frekwencji” – zastrzega rzecznik instytucji Bartosz Bartyzel.
Wiem doskonale, że cztery lata mrocznego czasu Auschwitz przesłoniły 800-letnią historię Oświęcimia – podkreśliła pochodząca z ziemi oświęcimskiej była premier europosłanka PiS Beata Szydło. „To tragedia mojej ziemi, z którą zmagam się ja i wszyscy, którzy tu żyjemy” - dodała.
Ok. 120 byłych więźniów Auschwitz i ocalałych z Zagłady z USA, Kanady, Izraela, Australii i krajów europejskich może wziąć udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu dzięki pomocy Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku – podaje Muzeum Auschwitz.
Przebaczenie to wielka siła. Tylko ono może zapewnić dobrą przyszłość. Nienawiść zatruwa życie i przyszłość – mówiła podczas obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Romów odbywających się w byłym Auschwitz II-Birkenau ocalona z zagłady niemiecka Romka Rita Prigmore.
Wystawę czasową obrazów Davida Olère, byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, na których ukazał on przede wszystkim zagładę Żydów w komorach gazowych, przygotowuje Muzeum Auschwitz. Zaprezentowana zostanie jesienią.
Przedstawiciele Romów z wielu krajów, reprezentanci polskich władz, instytucji europejskich i dyplomaci upamiętnią 2 sierpnia w b. obozie Auschwitz II-Birkenau 74. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu cygańskiego – podało Stowarzyszenie Romów w Polsce.
Południowa ściana rozbieralni komory gazowej i krematorium III w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zostanie poddana konserwacji. Muzeum Auschwitz rozpoczęło poszukiwania wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania – podała w piątek instytucja.