Dawne pieśni i melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego w wykonaniu zespołu Krajka, tworzonego przez przemyską młodzież wywodzącą się z mniejszości ukraińskiej, zabrzmią w niedzielny wieczór w drewnianej cerkwi w Leszczynach. Wstęp na koncert „Usłysz mój śpiew” jest bezpłatny.
Starodawne pieśni wielkopostne o śmierci, męczeństwie świętych i zwycięstwie pod Wiedniem, zaśpiewane do tanecznej muzyki doby renesansu utrwalonej w nabożnych śpiewach ludu dawnej Rzeczypospolitej, zabrzmią w sobotę wieczorem podczas koncertu w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Śląskie pieśni w nowych aranżacjach będzie można usłyszeć już za tydzień w katowickim Spodku, podczas koncertu zatytułowanego "Tradycja". Będzie to opowieść o Śląsku, jego kulturze, zwyczajach, a przede wszystkim o ludziach - zapowiadają organizatorzy.
Powstała pierwsza płyta z pieśniami w gwarze mazurskiej – „Dusa”. Składa się z 12 pieśni napisanych współcześnie. W jedną z nich zostały wplecione fragmenty starego mazurskiego utworu. Album nagrała Monika Wierzbicka.
Poprzez wspólny śpiew wyrażamy swoją łotewską tożsamość – mówi PAP Daina Markova, dyrektorka Łotewskiego Festiwalu Pieśni i Tańca. Organizowane co pięć lat święto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 150 lat temu.
W Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych (ZPSM) nr 1 w Warszawie 7 października odbędzie się „Koncert XIX-wiecznych Pieśni Studenckich” organizowany przez Korporację Akademicką Welecja – poinformowano na stronie Narodowego Centrum Kultury (NCK).
Z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego oddział IPN w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”, wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa” z Opola.
O znaczeniu postaci Jacka Kaczmarskiego jako barda „Solidarności” i o jego inspiracjach kulturą rosyjską dyskutowano w czwartek w Instytucie Polskim w Moskwie. Około 70 utworów Kaczmarskiego zawiera nawiązania do Rosji – mówił literaturoznawca Krzysztof Gajda.
Wśród pieśni wykonywanych na polskiej wsi odnajdujemy zabytki polskiej literatury, także muzycznej – powiedział PAP Adam Strug, śpiewak i instrumentalista, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśnie przekazywane w tradycji ustnej.