Naukowcy z Laboratorium Poznania Politycznego PAN stworzyli dokument „Polskość” o stosunku Polek i Polaków do własnego kraju. W ten sposób podsumowali dwa lata swoich badań. Film można zobaczyć za darmo w serwisie YouTube.
Żadna kultura nie jest w stanie przetrwać, obronić się przed inwazją, jeżeli nie czerpie z zasobu kulturowego, który nazywamy zasobem tożsamościowo-patriotycznym. To w świetle tego, co się dzieje na Ukrainie, jest oczywiste – powiedział w niedzielę na Kongresie „Polska Wielki Projekt” wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński.
Żaden naród „europejski” nigdy nie powstanie; musiałoby to się odbyć kosztem eliminacji patriotyzmu; jest to szkodliwa utopia – mówi w rozmowie z PAP prof. Marek Kornat, historyk, sowietolog z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Służba Polsce jest niezbędna dla podtrzymania naszej tożsamości państwowej i narodowej; nasza tożsamość narodowa stanowi nasz kod genetyczny, ona stanowi o naszej przyszłości – powiedział w niedzielę w Brzegu (Opolskie) minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.
W historii Polski wiara katolicka splata się z polskością. Polacy żyjący dziś na emigracji wciąż szukają Boga, a Kościół jest dla nich miejscem odnajdywania tożsamości – powiedział w sobotę delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.
Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” będzie miał w tym roku drugą edycję. Chcemy trochę poszerzyć formułę tego przeglądu, otworzyć się i pokazywać nie tylko to, co już jest, ale i inspirować nowe produkcje, filmy lub seriale – powiedział PAP Piotr Legutko.
110 lat temu zmarł Zygmunt Gloger, etnograf i folklorysta, autor „Encyklopedii Staropolskiej”, utrwalającej spuściznę ojczystej historii, kultury i tradycji. Przesłanie publikacji, skrywane pod szatą nauki i ludowości, dawało zniewolonemu narodowi poczucie tożsamości i dumy z bycia Polakiem.
Polaków za granicą przy polskości utrzymała wiara – powiedział w niedzielę w Toruniu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Przyznał, że było to szczególnie ważne na Wschodzie, gdzie za praktykowanie religii groziły przez lata represje.
Walkę o zachowanie polskiej tożsamości i dziedzictwa toczono nie tylko na polach bitew, lecz także w pracowniach malarskich - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników wernisażu wystawy „Polski Album Rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie.
Ochrona zabytków, rozumiana jako materialne świadectwo utrwalania polskiej historii, umacniania tożsamości narodowej, od początku zaprzątała umysły twórcom Rzeczypospolitej - powiedział na gali 100-lecia służb konserwatorskich wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.