Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” będzie miał w tym roku drugą edycję. Chcemy trochę poszerzyć formułę tego przeglądu, otworzyć się i pokazywać nie tylko to, co już jest, ale i inspirować nowe produkcje, filmy lub seriale – powiedział PAP Piotr Legutko.
"Pierwsza edycja festiwalu na przełomie lutego i marca 2021 r. była przeglądem twórczości Telewizji Polskiej, dotyczącej kwestii tożsamości narodowej i naszego dziedzictwa" - przypomniał Piotr Legutko, który pełni obowiązki przewodniczącego Zespołu Selekcyjnego ds. Pitchingu.
"Dopełnieniem festiwali, które są poświęcone twórczości telewizyjnej, filmowej, często bywa pitching, czyli otwarta prezentacja projektów, pomysłów na nowe filmy. Wartością dodaną do tej edycji FKN, a zarazem nagrodą dla najciekawszego projektu będzie jego realizacja w TVP" - wyjaśnił.
Legutko podkreślił, że "telewizja publiczna chce być instytucją otwartą na twórców, którzy mają pomysły na ciekawe filmowy związane z polską historią". "Ten konkurs, który właśnie ogłosiliśmy, jest adresowany do wszystkich twórców, mających ambicje, pomysły – a szukających wsparcia instytucjonalnego" - powiedział.
Przewodniczący Zespołu Selekcyjnego ds. Pitchingu przypomniał, że regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy i wyczerpujące informacje znajdują się na stronie: fkn.tvp.pl.
"Spośród zgłoszeń nadesłanych do 31 stycznia komisja konkursowa wybierze do 10 finalistów, a następnie przeprowadzi Pitching FKN oraz wyłoni zwycięzcę projektu, który w ocenie komisji będzie przedstawiał najwyższy poziom oryginalności, prezentował wysoką jakość warsztatową, wybitne walory artystyczne, i w najlepszym stopniu odda założenie tematyczne" - czytamy w przesłanej PAP informacji o konkursie.
Jak zaznaczono, "oceniając projekty, komisja weźmie pod uwagę kryteria takie, jak: odkrywczość, wartość merytoryczną, kreatywność, innowacyjność, oryginalność, przejrzystość struktury filmu i uniwersalność przekazu".
Wyjaśniono, że "nagrodą w konkursie będzie możliwość realizacji zwycięskiego projektu przez nadawcę publicznego, będącego największym producentem i koproducentem filmów dokumentalnych w kraju".
Informacje o zwycięzcy i przyznanej nagrodzie zostaną podane do publicznej wiadomości podczas Gali 2. Festiwalu Kultury Narodowej - 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
"Organizowany przez Telewizję Polską Festiwal Kultury Narodowej +Pamięć i Tożsamość+ jest inicjatywą mającą na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, promowanie na antenach Telewizji Polskiej i w serwisie TVP VOD treści tożsamościowych wyprodukowanych lub koprodukowanych przez nadawcę publicznego" - czytamy w przesłanej informacji.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/