Rodzina Piłsudskich mieszkała w Sulejówku w Dworku Milusin trzy lata. Aleksandra Piłsudska w swoich wspomnieniach napisała, że lata tam spędzone to był najszczęśliwszy czas dla rodziny – wskazuje historyczka Małgorzata Basaj, kierowniczka działu wystaw i popularyzacji nauki w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Dworek „Milusin” jest nie tylko darem żołnierzy dla Wodza Naczelnego, lecz także symbolem odzyskania domu rodzinnego – mówi PAP prof. Grzegorz Nowik, historyk, wicedyrektor Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. W sobotę „Milusin” świętuje swoje stulecie.
W podziękowaniu m.in. za doprowadzenie do końca budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz wsparcie projektów rozwojowych Sulejówka wicepremier, minister kultury Piotr Gliński otrzymał w poniedziałek z rąk burmistrza Sulejówka Arkadiusza Śliwy symboliczne klucze do miasta.
Sąsiadujący z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku dworek „Milusin”, czyli rodzinny dom Piłsudskich, otwarto po remoncie. „Ciesząc się z Sulejówka, możemy powiedzieć, że spełniamy swój obowiązek wobec innych elementów polskiej pamięci” – podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Szef MON Tomasz Siemoniak przekaże w piątek Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego przedmioty będące wyposażeniem dworku marszałka w Sulejówku, wywiezione z niego w 1947 r. Wśród nich znajdą się widoki Wilna Ignacego Pinkasa i meble w stylu Ludwika XVI.
Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Estonii Toomas Hendrik Ilves odsłonili w poniedziałek w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pamiątkową tablicę poświęconą estońskiemu bohaterowi narodowemu, gen. Johanowi Laidonerowi, zwolennikowi współpracy obu państw.
Życie rodziny Piłsudskich w dworku „Milusin” zostanie przedstawione na wystawie, która otwarta zostanie 5 listopada w Sulejówku. Nieco później, od 11 listopada, w willi „Bzów” będzie prezentowany projekt Kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego.