W czwartek przypada 40. rocznica ślubu brytyjskiego następcy tronu księcia Karola z Dianą Spencer. Uroczystość została wówczas nazwana ślubem stulecia, ale w małżeństwie dość szybko pojawiły się problemy i zakończyło się ono równie głośnym rozwodem.
Suknie ślubne szyte z jedwabiu, czy z firanek, przerabiane, z welonem lub w wersji mini – w spichlerzu Muzeum Okręgowego w Koninie od weekendu oglądać można wystawę „Cała jesteś w skowronkach”, opowiadającą o modzie ślubnej czasów PRL-u.
Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich, co statystycznie daje cztery śluby dziennie – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Jak podkreśla, zjawisko było tak powszechne, że wydany został specjalny rozkaz dotyczący ślubów powstańczych.
Uczta w sali Bony Sforzy na zamku w Bari w Apulii uświetniła przypadającą w środę 500. rocznicę ślubu księżnej z królem Zygmuntem I Starym. Uroczyste przyjęcie odbyło się w ramach tygodnia polskiej kultury poświęconego królowej Polski, księżnej Bari.
Oryginalne stroje ślubne z czasów PRL, archiwalne zdjęcia oraz nagrania wspomnień związanych z zawarciem związku małżeńskiego - to niektóre z elementów tworzących wystawę „Wspomnienie miłosnego święta”, którą od soboty można oglądać w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Po latach Erich Hackl (ur. 1954 r. w Steyr), jeden z czołowych współczesnych prozaików austriackich, dokonał w przejmujący sposób rekonstrukcji niezwykłych losów Margarity i Rudolfa Friemlów. Jego książka, zatytułowana „Wesele w Auschwitz”, została przetłumaczona na język polski i wydana w 2006 r.