Staraliśmy się pokazać w Witoldzie Pileckim człowieka ulegającego ludzkim słabościom. Myślę, że uważni widzowie dostrzegą te słabości, które tylko przybliżą im postać rotmistrza – podkreślił reżyser Krzysztof Łukaszewicz. Inspirowany życiem rotmistrza film "Raport Pileckiego" w piątek trafi do kin.
Pierwszy raport rtm. Witolda Pileckiego o piekle Auschwitz powstał w dworku w Koryznówce – przypomina historyk prof. Witold Stankowski, związany z UJ i Instytutem Pileckiego. Mija 77 lat od słynnej ucieczki rotmistrza z niemieckiego obozu, do którego dobrowolnie trafił na ponad 2,5 roku.
Pilecki ma w sobie rys uniwersalny - podkreślała wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin podczas debaty "Pilecki. Świadek ludobójstwa" w Domu Innowacji Społecznych "Marzyciele i Rzemieślnicy" w Warszawie. Poniedziałkowa debata zakończyła festiwal "Pilecki. Po stronie wolności".
Głównym tematem festiwalu "Pilecki. Po stronie wolności" będzie misja i rocznica ucieczki rotmistrza z obozu Auschwitz-Birkenau - powiedział PAP Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Do szkolnych bibliotek w Polsce i poza granicami kraju, a także wielu bibliotek publicznych, wojskowych i więziennych trafi wydawnictwo "Raport Witolda", prezentujące zapiski rtm. Witolda Pileckiego o funkcjonowaniu ruchu oporu w Auschwitz - poinformowało MSWiA.
Wystawę plakatów, poświęconych postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, można oglądać od czwartku w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Prezentowane prace nagrodzono w międzynarodowym konkursie „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”.
Raport Pileckiego, zaczerpnięty z mojej książki „Ochotnik do Auschwitz”, która ukazała się szesnaście lat temu wraz z jego częściowym rozszyfrowaniem, doczekał się już przekładu m.in. na angielski, niemiecki, portugalski i włoski. Przetłumaczono go też na dwa języki chińskie.
Twórcy fabularyzowanego dokumentu o rtm. Witoldzie Pileckim kończą prace nad filmem. Premierę zaplanowano na 27 lutego, tuż przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - powiedział Bogdan Wasztyl.