Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie (Lubuskie) przygotowuje nową wystawę czasową poświęconą jednemu z najbardziej niezwykłych i popularnych okresów w dziejach sztuki – secesji. Wernisaż odbędzie się 6 maja – poinformowała Emilia Liberacka z Muzeum Ziemi Wschowskiej.
40 secesyjnych wyrobów wykonanych z cyny, brązu, mosiądzu powstałych w latach 1898–1910 można od wtorku oglądać na wystawie „Secesja w metalu” przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum.
„W blasku secesyjnego szkła” – to nowa wystawa czasowa, którą od środy będzie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – poinformowała rzeczniczka zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Muzeum Mazowieckie w Płocku, posiadające największe w Polsce zbiory sztuki i rzemiosła okresu secesji, chce nadal rozbudowywać tę kolekcję. Planowane są nowe ekspozycje, w tym aranżacja sklepu galanteryjnego z przełomu XIX i XX wieku.
Muzeum Mazowieckie w Płocku obchodziło w piątek 50. rocznicę utworzenia tam kolekcji sztuki i rzemiosła artystycznego okresu secesji. Obecnie zbiory te liczą ponad 5,5 tys. obiektów. Ich wizytówką są aranżacje wnętrz mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku.
Mimo sprzeciwu Galerii Narodowej urzędnicy czeskiego ministerstwa kultury nie uznali obrazu Gustawa Klimta za zabytek i pozwolili na jego wywóz za granicę - pisze portal iDNES. Dzieło austriackiego przedstawiciela secesji może być warte 20 mln euro.
Ponad 100 obiektów m.in. z okresu secesji i art déco, wykonanych przez zakłady ceramiczne współpracujące z Zawodową Szkołą Ceramiczną w Bolesławcu, będzie można od piątku oglądać w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. Prezentowany zbiór pochodzi z kolekcji Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Muzeum Mazowieckie w Płocku przewiduje, że stała ekspozycja sztuki art deco powstanie tam w 2019 r., a nie w 2018 r., jak zakładano wcześniej. Dotąd, w czterech przetargach, nie udało się znaleźć wykonawcy robót budowlanych.
Opalizujące, metaliczne barwy i niezwykłe kształty to cechy charakterystyczne ceramiki artystycznej z manufaktury Zsolnay na Węgrzech. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy w Polsce będzie można oglądać ponad 100 obiektów stworzonych w tej fabryce.
Na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej; chcemy ją zrewitalizować i przywrócić jej piękno - mówił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, który w środę w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.