Senat uczcił we wtorek 25. rocznicę zakończenia działalności Rady Narodowej Rzeczypospolitej na uchodźstwie. "Przez 52 lata emigracyjnej walki Rada Narodowa była depozytariuszem naszej niepodległości" - podkreślono w uchwale.
Upamiętnienie 25. rocznicy zakończenia działalności Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, która przez 52 lata emigracyjnej walki „była depozytariuszem naszej niepodległości”, zakłada projekt uchwały, który poparli w poniedziałek senatorowie komisji ustawodawczej.
Rada Narodowa na uchodźstwie, w której reprezentacje znalazły różne stronnictwa polityczne II RP, była wyrazem przywiązania do demokracji, parlamentaryzmu przez emigrację skupioną w Londynie i na całym świecie - podkreślano podczas czwartkowej konferencji w Senacie.
Ostatni przewodniczący Rady Narodowej RP - emigracyjnego polskiego parlamentu - Zygmunt Lechosław Szadkowski i jego żona Wanda pochowani zostali w sobotę w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Poprzedzającą złożenie prochów mszę pogrzebową odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który powiedział, że Szadkowscy mogą być wzorem miłości do ojczyzny.