W Bolonii odbyły się w niedzielę włosko-polskie uroczystości w 79. rocznicę wyzwolenia miasta, w trakcie których oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. To oni pierwsi weszli do Bolonii rankiem 21 kwietnia 1945 roku.
W Bolonii na północy Włoch odbyły się w Dzień Zaduszny polsko-włoskie uroczystości. Hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, którzy wyzwolili miasto spod niemieckiej okupacji, oddano przy upamiętniającej ich tablicy i na cmentarzu wojennym.
75 lat temu, 21 kwietnia 1945 r., 2. Korpus Polski zajął Bolonię. Bitwa o to miasto wymieniana jest obok walk o Monte Cassino czy Ankonę jako jedna z największych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2. Korpusu gen. Władysława Andersa. W walkach zginęło 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.
Wernisaż wystawy "Jarmark cudów" w siedzibie władz Bolonii Palazzo d’Accursio zainaugurował w czwartek festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej. Trzydniowa impreza odbywa się z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy przyznania poetce literackiego Nobla.
Oddajemy hołd Polakom, którzy torowali nam drogę do wolności - powiedziała premier Ewa Kopacz w sobotę podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski. Wolność, o którą oni walczyli, zabezpieczamy dziś na wszelkie sposoby - podkreśliła.
Premier Ewa Kopacz rozpoczęła w piątek wieczorem wizytę w Bolonii, gdzie w sobotę i niedzielę weźmie udział w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia miasta przez 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa.
Premier Ewa Kopacz w sobotę i niedzielę weźmie udział w Bolonii w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia miasta przez 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. Premier spotka się z kombatantami, będzie też uczestniczyć w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym.
Najstarszy na świecie zachowany w całości zwój Tory odkryto w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Okazało się, że leżał tam niemal kompletnie zapomniany, bo błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma około 850 lat - uważa włoski ekspert. Ponowne odkrycie najważniejszego objawionego tekstu judaizmu, który leżał w bibliotecznych archiwach od kilku wieków jako zabytek o przypisywanej mu znacznie mniejszej wartości historycznej, jest we Włoszech prawdziwą sensacją.