40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., na terenie strajkującej Huty Warszawa ks. Jerzy Popiełuszko odprawił mszę świętą. Huta była pierwszym stołecznym zakładem pracy, który podjął (28 sierpnia) strajk solidarnościowy ze Stocznią Gdańską.
Przejazdy historyczne „Śladami Sierpnia '80” proponuje chętnym gdański oddział IPN. Zabytkowy autobus Jelcz 043 zawiezie podróżnych w miejsca związane ze zdarzeniami sprzed 37. lat. Przewodnikami będą pracownik IPN oraz działacze „S” - bohaterowie Sierpnia '80.
14 sierpnia mija 37. rocznica rozpoczęcia w Stoczni Gdańskiej strajku, który doprowadził do podpisania w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ "Solidarność" - niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Diorama ukazująca ogłoszenie Porozumień Sierpniowych znajdzie się na wystawie, która otwarta zostanie w niedzielę w sali BHP Stoczni Gdańskiej w 36. rocznicę wybuchu historycznego strajku. Na makiecie znajdzie się ok. 2,5 tys. postaci i stoczniowe budynki.
W 36. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina ECS organizuje spacery pieszy i rowerowy po stoczni m.in. z udziałem liderów strajku, Jerzego Borowczaka i Ludwika Prądzyńskiego oraz po wystawie stałej z udziałem m.in. prof. Jadwigi Staniszkis.
Sierpień'80 był sukcesem całego zespołu kierującego strajkiem - powiedział w piątek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podkreślił, że to on strajk przygotował i namówił do zaangażowania Lecha Wałęsę, który wykazał wybitne cechy przywódcze.