Obchody 80. rocznicy operacji „Market Garden” przewidziane są z dużym rozmachem – relacjonował dla PAP z Driel Paweł Marchlewski, twórca blogu „Historia w Drodze”. 18 września 1944 r. polscy żołnierze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego wkroczyli do walki w operacji „Market Garden”.
80 lat temu, 22 lutego 1944 r., premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wygłosił w Izbie Gmin przemówienie ujawniające decyzje, które zapadły na konferencji w Teheranie. Mowa Churchilla była faktycznym przyzwoleniem dla zaboru przez ZSRS większości wschodnich ziem Polski.
Sposób, w jaki żołnierze Kompanii X poradzili sobie z plagą nazizmu, dowiódł, że grupka młodych, przerażonych wygnańców mogła ujść przed śmiercią i pomóc pokonać niegdysiejszych współobywateli, których zwichrowane rojenia o Tysiącletniej Rzeszy okryłyby mrokiem cały świat – czytamy w książce.
W ciągu siedmiu dni powinny zakończyć się prace nad ogromnym muralem w marokańskim mieście Kanitra, nawiązującym do Operacji Torch, czyli lądowania alianckich wojsk w Maroku i Algierii w listopadzie 1942 roku, której bohaterem był mjr Mieczysław Słowikowski ps. Rygor – podaje na swojej stronie francuski dziennik „L'Opinion”.
We wtorek, w 78. rocznicę zestrzelenia przez Niemców w Krakowie Liberatora, samolotu RAF, odbędzie się spacer przypominający tamtą katastrofę, w której zginęło trzech aliantów. Historyczną wycieczkę po Zabłociu po raz 16. organizuje stowarzyszenie Podgórze.pl.
Po zakończeniu II wojny światowej uczciwa ocena historii Polski w czasie wojny i jej wkładu w zwycięstwo aliantów została skutecznie wyciszona – zauważa na łamach holenderskiego portalu Eioco brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Chciałbym, żebyśmy pamiętali o Zygielbojmie, kiedy myślimy o cierpieniu Żydów w okupowanej Europie - powiedział dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak podczas otwarcia wystawy pt. "Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę".
Wielka Brytania i USA twierdziły, że przed 1945 r. nie miały dokumentów ws. zbrodni katyńskiej od osób neutralnych; przeczą temu ustalenia dot. anglojęzycznych świadków ekshumacji w Katyniu - przypomniała w środę w Warszawie Krystyna Piórkowska, badaczka z Nowego Jorku.
Silnik i elementy bombowca "Liberator", który został zestrzelony w 1944 r., zostały odnalezione w okolicach Krzczonowa (woj. świętokrzyskie) - poinformował w środę PAP Michał Sochoń, rzecznik prasowy Stowarzyszenia "Wizna 1939", które prowadziło prace poszukiwawcze.