Nadzwyczaj mocne słowa o odpowiedzialności za wojnę na Ukrainie i tragedii humanitarnej umęczonego kraju wskazywane są jako najważniejsze wypowiedzi papieża Franciszka z jego dwudniowej wizyty na Malcie. Wieczorem papież powróci do Rzymu.
Wierzący muszą być „niestrudzonymi świadkami pojednania” – mówił papież Franciszek w homilii podczas mszy, którą odprawił w niedzielę na Malcie. Apelował, by „nie wytykać palcem innych, ale słuchać; nie odrzucać wzgardzonych, lecz patrzeć najpierw na tych, którzy są uważani za ostatnich”. We mszy wzięło udział 20 tys. osób.
Papież Franciszek, składający wizytę na Malcie, odwiedził w sobotę sanktuarium Ta' Pinu na wyspie Gozo, gdzie w 1990 roku mszę odprawił święty Jan Paweł II. Franciszek przypomniał o przypadającej tego dnia 17. rocznicy śmierci polskiego papieża.
Wyzwania współczesności to m.in. zatrzymanie zmian w środowisku naturalnym, zmniejszenie obszarów biedy, zapobieganie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi oraz zjawiskom populizmu i ksenofobii – mówił we wtorek w wykładzie na Uniwersytecie Jagiellońskim prezydent Malty George William Vella.
Nie pozwolimy, żeby w sztukę ingerowali cenzorzy – powiedział w środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak na konferencji zapowiadającej tegoroczną edycję festiwalu Malta. Prezydent odniósł się do kontrowersji, jakie wzbudza kurator edycji Oliver Frljić, reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa".
W czasie II wojny światowej Polacy walczyli o wolność wielu narodów, ale umierali tylko dla ojczyzny - mówili polscy weterani, którzy w poniedziałek z okazji 71. rocznicy heroicznych walk o Maltę oddali hołd poległym tam polskim marynarzom i lotnikom.
Walkę polskich żołnierzy: lotników i marynarzy biorących udział w zwycięskiej obronie Malty, która podczas II wojny światowej odgrywała kluczową rolę na Morzu Śródziemnym, uczczono podczas niedzielnych uroczystości w Valletcie na Malcie.