79 lat temu, 10 lutego 1940 r., władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której – wg danych NKWD – do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi. W czasie transportu deportowani umierali z zimna, głodu i wyczerpania.
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.
77 lat temu Sowieci przeprowadzili pierwszą w trakcie II wojny światowej masową deportację Polaków. "To była ogromna przestrzeń krzywdy, niezawinionych cierpień. Rodziny kresowe zostały przeorane wojną” - powiedziała Aleksandra Szemioth z krakowskiego Związku Sybiraków.
Polscy żołnierze, którzy walczyli m.in. w bitwie o Narwik, dali nam prawo do współdecydowania o wolności i porządku bezpieczeństwa Europy - mówił w środę w Hakvik w Norwegii prezydent Andrzej Duda.
Blisko 30 płaskorzeźb w postaci barwionych sosnowych tablic poświęconych doświadczeniom deportowanych podczas wojny w głąb ZSRR, autorstwa prof. Stanisława Kulona można oglądać na wystawie "Droga Krzyżowa 1939–1947" w stołecznym Przystanku Historia IPN.
O porozumieniu między służbami specjalnymi Litwy z III Rzeszą, w wyniku której przekazywano Niemcom aresztowanych na Wileńszczyźnie polskich konspiratorów, pisze w swojej nowej książce „Protektorat Litwa” Aleksandr Diukow.
Komunikat przypominający o pierwszym transporcie polskich więźniów do obozu Auschwitz usłyszą w piątek, w 73. rocznicę wydarzenia, podróżni na 13 dworcach kolejowych w Polsce – podał Grzegorz Rosengarten z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.
Nabożeństwo na Cmentarzu w Lesie Katyńskim, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy - tak będą 10 kwietnia wyglądać uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej. Bezpośrednio poprzedzać je będą uroczystości związane z trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej.
"Katyń - kłamstwo, które stało się +prawdą+" - tak rosyjski miesięcznik historyczny "Zagadki istorii" tytułuje swój artykuł, w którym neguje odpowiedzialność Józefa Stalina i NKWD za mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku.