Książnica Cieszyńska otrzymała fundusze z resortu kultury na konserwację i digitalizację znajdujących się w jej zbiorach Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL). Dyrektor placówki Krzysztof Szelong podał PAP, że dotacja umożliwi zakończenie cyfryzacji kolekcji.
O ponad 1,6 tys. pozycji, w tym m.in. o nieosiągalne wcześniej wydawnictwa dotyczące historii i kultury Śląska Cieszyńskiego, wzbogaciła zbiory Książnica Cieszyńska dzięki utworzonej 20 lat temu Donacji im. Zbigniewa Michejdy – podała Małgorzata Szelong z Książnicy.
Wystawę „Jeden rok, wiele początków. Wiosna Ludów na Śląsku Cieszyńskim” obejrzeć można w Książnicy Cieszyńskiej. Jej autorzy: Agnieszka Laskowska i Maksymilian Stańczak udowadniają, że wydarzenia z 1848 r. stanowiły przełom w wielu dziedzinach życia.
Szkolne katalogi klasowe z przełomu XIX i XX w. zdigitalizowały Liceum im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie oraz Książnica Cieszyńska. Zasoby udostępnione zostały w internecie na stonach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej – poinformował przedstawiciel Książnicy Witold Kożdoń.
Ekspozycję filatelistyczną z okazji przypadającej w br. 100. rocznicy przejęcia przez Polskę części Górnego Śląska udostępniła Książnica Cieszyńska. Znaczki, karty pocztowe, koperty i listy, ukazują wybrane epizody z historii Polski i Górnego Śląska – podaje Książnica.
Wystawę przybliżającą postać Tadeusza Regera, wybitnego działacza niepodległościowego i socjaldemokratycznego, można zobaczyć w Książnicy Cieszyńskiej. Placówka zorganizowała ekspozycję dla uczczenia 150. rocznicę jego urodzin, które przypadają w br.
Najcenniejsze rękopisy, także średniowieczne, i druki ze swych zbiorów udostępniła Książnica Cieszyńska na wystawie „Białe kruki z biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika”, którą można od piątku zwiedzać w siedzibie tej instytucji.
Wystawę „Orbis animalium – Świat zwierząt” udostępniła zwiedzającym Książnica Cieszyńska. Zobaczyć na niej można stare woluminy, wśród których jest m.in. XVI-wieczny egzemplarz „Biblii Leopolity” – podaje dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong.
Książnica Cieszyńska, w stulecie podziału Śląska Cieszyńskiego, udostępniła wirtualną wystawę, prezentującą dzieje literatury polskiej na Zaolziu. Przez ten pryzmat przedstawia historię i kulturę zaolziańskich Polaków – podaje dyrektor placówki Krzysztof Szelong.
Wystawę „RozMYwani#. Literatura polska na Zaolziu 1920–2020” otworzyła we wtorek Książnica Cieszyńska. Data wernisażu przypadła w 100. rocznicę decyzji Rady Ambasadorów, nieuwzględniającej prawa do samostanowienia narodów, o podziale Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechosłowację.