Z myślą o młodych osobach krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej stworzył spot, związany z 1945 rokiem oraz aplikację mobilną, poświęconą legioniście Józefowi Ostafinowi. Spot jest dostępny na stronie internetowej krakowskiego IPN.
72 lata temu, 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie wyzwoliły KL Dachau - pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny, założony pod Monachium 22 marca 1933 r. z rozkazu Heinricha Himmlera. W ciągu 12 lat przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez III Rzeszę Europy, w tym z Polski. Do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 r. śmierć poniosło w nim - według danych muzeum Dachau - 41 500 osób.
Finał II wojny światowej jest opisany w setkach tysięcy książek. Każdy szczegół i epizod sceny wielkich wydarzeń jest przeanalizowany i skrupulatnie odnotowany w kalendariach, podręcznikach, historycznych dziełach i łatwiejszych, popularnych książkach. Wydawałoby się, że nie wiele można już zdziałać, próbując przedstawić ostatnie dni wojny w sposób historyczny, a jednocześnie mogący naprawdę wciągać czytelnika.
Na cmentarzu w Św. Lipce odsłonięto w sobotę tablice upamiętniające 89 mieszkańców niemieckiego domu starców, zmarłych z głodu i chorób w 1945 r. O miejsce ich pochówku, które było dotąd bezimienną zbiorową mogiłą, zadbała miejscowa parafia i miłośnicy historii.
Polscy i niemieccy przedstawiciele władz samorządowych, a także młodzież z obu krajów uczcili w sobotę pamięć ofiar nalotu bombowego na Świnoujście z 12 marca 1945 r. Według różnych źródeł, aliancki nalot mógł spowodować śmierć około 10 tys. mieszkańców, uchodźców i niemieckich żołnierzy.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w czwartek, że władze Polski "umacniają nową politykę historyczną" i dodała, że strona rosyjska jest rozczarowana takim podejściem. Ocenę tę sformułowała w związku z obchodami rocznicy operacji warszawskiej z 1945 r.
Rok 1945 przyniósł zakończenie wojny i ostatecznie rozstrzygnął o powojennym kształcie Polski. Przygotowana przez Ośrodek KARTA prezentacja multimedialna „Rok 1945. Między wojną a podległością”, głosami świadków tamtych wydarzeń – polityków i zwykłych ludzi – przedstawia portret tego dramatycznego czasu, który zaciążył na losach Polski w kolejnych dziesięcioleciach.
Fragmenty samolotu armii radzieckiej, prawdopodobnie Ił-2, i szczątki dwóch lotników, którzy zginęli przypuszczalnie zimą 1945 r., gdy ich maszyna została zestrzelona przez cofające się oddziały hitlerowskie, znaleziono w dorzeczu Bzury pod Wyszogrodem (Mazowieckie).
30 kwietnia 1945 roku w bunkrze, znajdującym się pod ogrodami Kancelarii Rzeszy samobójstwo popełnił Adolf Hitler - przywódca III Rzeszy, zbrodniarz, odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, zamordowanych przez totalitarny nazistowski reżim. Wraz z Hitlerem truciznę zażyła jego wieloletnia partnerka Ewa Braun.
70 lat temu żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego dotarli do wód Bałtyku, odzyskując dostęp do morza po prawie sześciu latach niemieckiej okupacji. 17 i 18 marca 1945 roku w Mrzeżynie i Kołobrzegu odbyły się największe uroczystości nawiązujące do symbolicznych zaślubin z Bałtykiem, których dokonano po odzyskaniu niepodległości.