Fragment jednej z najwcześniejszych budowli kamiennych w kraju odkryto na Górze Lecha w Gnieźnie podczas wykopalisk w ramach „Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019”. Niewykluczone, że znalezisko datowane na X/XI w. to część siedziby pierwszych polskich władców.
Fragmenty celtyckich naczyń ceramicznych odkryli archeolodzy w czasie pierwszych wykopalisk wewnątrz rotundy w Cieszynie - najlepiej zachowanej średniowiecznej konstrukcji tego typu na terenie Polski, której wizerunek jest obecny na banknocie 20-złotowym.
Zgodę na połączenie Muzeum Regionalnego w Wiślicy z Muzeum Narodowym w Kielcach jednogłośnie wyrazili radni świętokrzyskiego sejmiku. W ciągu kilku miesięcy placówka będzie współprowadzona przez urząd marszałkowski i resort kultury.
Zabytki średniowiecznego rzemiosła artystycznego, w tym nigdy nie eksponowany romański krzyżyk z Bielczy, zostały pokazane na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Ekspozycję zorganizowano z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Radni gminy Wiślica podjęli w czwartek uchwałę intencyjną o przekazaniu pod zarząd samorządu województwa miejscowego muzeum, skupiającego jedne z najstarszych polskich zabytków. Ma to pomóc w lepszej ochronie i promocji tych obiektów.
Historyczny zespół budowlany obejmujący XII-wieczną archikolegiatę w Tumie i usytuowany w jej sąsiedztwie niewielki drewniany kościół pw. św. Mikołaja z XVIII wieku wraz z otoczeniem zespołu zostały wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV w. oraz kopie romańskiej pateny Mieszka III i kielicha pochodzącego z daru Kazimierza III Wielkiego zobaczyć można od kwietnia w udostępnionym zwiedzającym skarbcu Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Podczas robót przy romańskim kościele we wsi Giebło w woj. śląskim archeolodzy odkryli pochodzący z XIV w. ołowiany tłok pieczętny, którym posługiwał się proboszcz miejscowej parafii. To jeden z nielicznych takich przedmiotów, zachowanych w polskich zbiorach.
Na co najmniej 40 mln zł szacowane są koszty koniecznych do przeprowadzenia prac konserwatorskich w zabytkowej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku. Naprawy wymagają m.in. dach i więźba dachowa, a także mury, w tym obu wież. Jak poinformował w czwartek PAP proboszcz płockiej parafii katedralnej ks. kanonik Marek Zawadzki, gdyby w miarę szybko udało się zebrać fundusze na opracowanie projektów, pierwsze prace konserwatorskie mogłyby rozpocząć się wiosną 2013 r. Przewiduje się, że potrwałyby one kilka lat.