Zabytki średniowiecznego rzemiosła artystycznego, w tym nigdy nie eksponowany romański krzyżyk z Bielczy, zostały pokazane na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Ekspozycję zorganizowano z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Jak poinformował PAP w piątek dyrektor muzeum ks. Tadeusz Bukowski, niewielki XIII-wieczny krucyfiks z Bielczy jest największą atrakcją pokazu. „Jego unikatowość polega na tym, że niewiele zachowało się tego typu przedstawień ze sztuki romańskiej. Ponadto krzyżyk nigdy nie był wystawiany, bo muzeum nie dysponuje odpowiednimi warunkami do ekspozycji takich drobnych eksponatów” - powiedział.
W ramach wystawy zaprezentowano też kilka innych przedmiotów średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Są wśród nich witraż przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem z 1420 r., pochodzący z kapliczki cmentarnej w Iwkowej, kielich opata tynieckiego Macieja z ok. 1460 r., a także kielich i patena opata tynieckiego Andrzeja z ok. 1480 r. Prezentowane naczynia mszalne pochodzą ze skarbca Bazyliki Katedralnej w Tarnowie.
Wystawa powstała w ramach cyklu "Poznajmy nieznane", prezentującego niepokazywane na co dzień zbiory muzealne. Tego typu pokazy placówka organizuje kilka razy do roku. Ekspozycja potrwa przez najbliższe dwa tygodnie.
Muzeum w Tarnowie jest najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce. Zostało założone w 1888 r. przez ówczesnego rektora Seminarium Duchownego ks. Józefa Bąbę. Obecnie mieści się w zabytkowych kamieniczkach z XVI w., w sąsiedztwie tarnowskiej katedry. (PAP)
rgr/ agz/