Pierwsze autobusy w Warszawie zaczęły wozić pasażerów 29 czerwca 1920 r. dzięki strajkowi tramwajarzy. Zaraz potem się przydały jako sanitarki, gdy pod stolicę podchodziły wojska bolszewickie.
"Bibuła - Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich" przygotowała cykl czerwcowych wydarzeń związanych z obchodzonym w Łodzi Rokiem Rewolucji 1905 r. Są one związane z wystawą czasową "Bruk stłoczonych głów", którą można już oglądać w siedzibie "Bibuły" przy ul. Wschodniej 19.
Brud, smród i epidemie – tak wyglądała Warszawa w XIX w. Zmieniło się to dzięki Williamowi Lindleyowi, który zaplanował system kanalizacji i wodociągów. Wybitny angielski inżynier zmarł 22 maja 1900 r.
Trzy obrazy Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych polskich malarek, niegdyś kupione przez państwo francuskie, prezentowane są w paryskim Muzeum d'Orsay. Rok Boznańskiej mamy także nad Sekwaną - mówi PAP Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.
List napisany przez pasażera Titanica na cztery dni przed zatonięciem statku został w sobotę sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii za rekordową kwotę 300 tys. funtów. Jego autor, Amerykanin, pułkownik i biznesmen Archibald Gracie, przeżył katastrofę - przypomniał portal BBC.
W 160. rocznicę urodzin łódzkiego adwokata i obrońcy w procesach rewolucjonistów 1905 roku Piotra Kona przedstawiciele władz miasta, organizacji patriotycznych i adwokatury złożyli wieńce i zapalili znicze na jego nagrobku w części ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza w Łodzi.
Za bunt przeciwko carskiej władzy już w młodości był osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej i zesłany na Syberię. Został pionierem badań etnograficznych i pisarzem. 20 kwietnia 1945 r. zmarł Wacław Sieroszewski. Jego losy to materiał na film.
Rewolucję 1905 roku sprowokował car. Podobnie jak dzisiaj Putin wywołał wojnę, uznając że scementuje ona jego państwo – mówił podczas środowej debaty w Muzeum Historii Polski prof. Tomasz Nałęcz.