9 października 1974 r. umarł Oskar Schindler, który podczas II wojny światowej ocalił ponad tysiąc Żydów. Pochowano go na górze Syjon; jest jedynym członkiem partii nazistowskiej, który tam spoczywa. Nie był jednak postacią pomnikową - lubił pieniądze, trunki i kobiety, był szpiegiem Abwehry.
Dziewiąta figurka legendarnego smoka pojawiła się na smoczym szlaku w Krakowie. Rzeźbę stwora, któremu nadano imię Kazimierz, uroczyście odsłonięto we wtorek na placu przy ul. Podgórskiej 34 na Kazimierzu.
Marsz Pamięci z okazji 81. rocznicy likwidacji krakowskiego getta przeszedł w niedzielę ulicami miasta. Jego uczestnicy wyruszyli z pl. Bohaterów Getta na teren byłego obozu KL Plaszów - pokonali w ten sposób blisko 4-kilometrową trasę, którą Niemcy przed laty prowadzili Żydów.
Marsz upamiętniający żydowskich mieszkańców Krakowa w przyszłą niedzielę ponownie przejdzie ulicami miasta. Wydarzenie co roku organizowane jest w okresie przypadającej na 13 i 14 marca rocznicy likwidacji getta.
Chrońmy się przed nienawiścią, bo od nienawiści do Auschwitz był tylko jeden krok – stwierdza Roma Ligocka, ocalała z krakowskiego getta, malarka, pisarka. 13 marca mija 80. rocznica likwidacji przez Niemców getta w Krakowie.
Setki mieszkańców i przedstawicieli środowiska żydowskiego wzięły w niedzielę udział w marszu upamiętniającym 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Przy ocalałym fragmencie muru getta złożyli kwiaty, a przy pomniku pomordowanych w Płaszowie odbyło się nabożeństwo.
Drzewo zasadzone na skwerze u zbiegu krakowskich ulic Józefińskiej i Limanowskiego będzie przypominało mieszkańcom i turystom postać krakowskiego farmaceuty Tadeusza Pankiewicza, który w czasie II wojny światowej w swojej Aptece pod Orłem niósł pomoc ludności żydowskiej.
Z powodu pandemii nie odbędzie się w niedzielę Marsz Pamięci, organizowany od lat w Krakowie w rocznicę likwidacji getta, przypadającą 13 i 14 marca. Organizatorzy zachęcają, aby indywidualnie przejść jego trasę. Zaplanowano też zwiedzanie miejsc związanych z tymi niemieckimi zbrodniami.
Tablica upamiętniająca żydowskiego przedsiębiorcę, filantropa Dawida Altera Kurzmanna, zwanego krakowskim Korczakiem, który w czasie II wojny światowej poszedł wraz z żydowskimi dziećmi na śmierć, została odsłonięta w niedzielę w Rzeszowie, na ścianie Synagogi Staromiejskiej, zwanej Małą.
W 78. rocznicę ostatecznej likwidacji krakowskiego getta przy pamiątkowej tablicy na pl. Bohaterów Getta w Krakowie został złożony wieniec w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – podaje w sobotę kancelaria prezydenta na Twitterze.