Książki Renaty Lis, Jacka Sokołowskiego, Magdy Szcześniak, Jana Tokarskiego oraz praca zbiorowa "Umówmy się na Polskę" zakwalifikowano do finału konkursu o 3. Nagrodę im. Marcina Króla. Laureata poznamy 23 maja.
Konrad Piskała odebrał w poniedziałek nagrodę im. Beaty Pawlak. Otrzymał ją za zbiór reportaży o Somalii "Dryland". Wyróżnienie przyznawane jest corocznie za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji.
Książki Aleksandry Gumowskiej, Mateusza Janiszewskiego, Michała Książka, Adama Lacha, Małgorzaty Rejmer i Eli Sidi zostały nominowane do nagrody im. Beaty Pawlak przyznawanej tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Laureata poznamy 13 października.
Minione lata to czas aksjologicznej pustki, która stanowi dobrą pożywkę dla populistów i radykałów, to także czas, gdy nie sformułowano żadnej całościowej wizji Polski - m.in. takie opinie sformułowali uczestnicy środowej debaty Fundacji im. Stefana Batorego.
Norman Davies i Timothy Snyder będą rozmawiać o naszej obecności i nieobecności na kartach historii, ale również o naszej tożsamości i zmieniającej się tożsamości Europy w świecie ulęgającym radykalnym przemianom.
Na Ukrainie trwa wewnętrzny spór o rolę nacjonalizmu i komunizmu w jej dziejach, co wpływa na jej relacje z Polską - uznali ukraińscy eksperci podczas dyskusji w Fundacji Batorego. Ukraiński konflikt pamięci ma też znaczenie dla kwestii zbrodni wołyńskiej.
"Wizerunek Sowieta z lat 1939 - 45 w pamięci mieszkańców Orli" zdobył pierwszą nagrodę zespołową XV edycji konkursu "Historia Bliska". Finał i gala wręczenia nagród odbyły się w poniedziałek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Przyznanych zostało 14 nagród I, II i III stopnia, a także 55 wyróżnień I i II stopnia. Były wśród nich nagrody i wyróżnienia indywidualne i zespołowe. Nie przyznano I nagrody indywidualnej.