„Muzeum na kółkach” po raz ósmy wyruszyło w trasę po Polsce. Mobilna wystawa, przygotowana przez Muzeum POLIN, przybliża historię oraz kulturę polskich Żydów oraz przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej.
Laureata Mariusza Sokołowskiego i wyróżnionych w konkursie Ewę Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów a także Andrzeja Folwarcznego i zespół Forum Dialogu - zdobywców Nagrody Specjalnej Dyrektora Muzeum POLIN - uhonorowano we wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Czy patrzenie na getto przez pryzmat niemieckich fotografii nie oznacza przyjęcia niemieckiego punktu widzenia, epistemologii oprawców? Niekoniecznie - zaznaczył Tomasz Szerszeń we wstępie do albumu.
Od piątku 6 października do 2 listopada przed częstochowskim ratuszem można oglądać wystawę plenerową „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” – poinformowała PAP kierowniczka Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego Monika Świerczewska.
W związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim ambasada RP oraz Instytut Polski w Madrycie (IP) we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Centrum Sefarad- Israel oraz ośrodkiem kultury Circulo de Bellas Artes de Madrid zorganizowały we wtorek wystawę fotograficzną „Miasto żywych, Miasto umarłych”.
Profesora Pawła Śpiewaka z przyjemnością się słuchało i czekało się na jego ocenę rzeczywistości - powiedziała PAP Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Historyk i socjolog prof. Śpiewak zmarł w czwartek w wieku 71 lat.
Wnikliwy obserwator, wybitny historyk idei, znakomity socjolog – napisali o zmarłym w czwartek prof. Pawle Śpiewaku politycy. Jego śmierć to strata dla Polski, świata nauki i polityki – stwierdzili.
Żydowski Instytut Historyczny wspomina zmarłego w czwartek byłego dyrektora placówki prof. Pawła Śpiewaka. „Baruch Dajan ha-Emet, niech będzie błogosławiony Sędzia Prawdy” - napisano na Facebooku Żydowskiego Instytutu Historycznego.