Rozstrzygnięto przetarg na kolejny etap remontu Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Po zakończeniu prac, zaplanowanym na koniec przyszłego roku, po nowej wystawie będą oprowadzać wirtualni przewodnicy – sztandarowe postaci z historii Rudy Śląskiej: Karol Godula i Joanna Gryzik.
Wystawa prezentująca historię ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej powstanie po przebudowie tamtejszego muzeum. Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji będą legendarny przemysłowiec Karol Godula i Joanna Gryzik, która odziedziczyła i pomnożyła jego majątek.
Pamięć legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. Karola Goduli, uczcił w poniedziałek sejmik woj. śląskiego. W najbliższych dniach przypada 165. rocznica jego śmierci. Postać Goduli - nazywanego królem cynku oraz królem węgla i stali - jest na Górnym Śląsku bardzo popularna. Podkreśla się jego zasługi dla rozwoju Rudy Śląskiej i regionu. Jest wzorem dla wielu biznesmenów oraz patronem ulic i szkół. Jego dokonania docenia zwłaszcza Ruda Śląska – nazwisko Goduli nosi jedna z północnych dzielnic tego miasta.
Karol Godula, legendarny przedsiębiorca nazywany królem cynku został bohaterem publikacji dla nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną. Książka ukazała się pt. "W kręgu Karola Goduli. Informacje i inspiracje dydaktyczne". Publikacja wydana przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, to - jak podkreśla konsultant ds. edukacji regionalnej Małgorzata Łukaszewska - propozycja, która ma wesprzeć nauczycieli przedszkoli i szkół w opracowaniu "własnych programów kształcenia i wychowania uczniów zgodnie z tradycją i kulturą regionu".
Do połowy roku dokończone mają zostać prace porządkowe wokół pozostałości domu Karola Goduli w Rudzie Śląskiej; w pobliżu stanie też tablica informująca o przeszłości tego miejsca. Rozpoczęcie właściwej rekonstrukcji budynku jest planowane na połowę 2014 roku.
Tablicę upamiętniającą Karola Godulę, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcę, odsłonięto w czwartek w Zabrzu. 8 listopada mija 231. rocznica urodzin Goduli, nazywanego „królem cynku”.
We wtorek mija 230. rocznica urodzin Karola Goduli, żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy, okrzykniętego mianem króla cynku. Różne środowiska na Śląsku coraz częściej odwołują się do tej postaci, stawiając ją za wzór.