Prezentacja ekspozycji „Jan Karski. Człowiek wolności”, filmów o emisariuszu oraz warsztaty edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży – znalazły się w programie Dni Karskiego, które rozpoczęły się w środę w Poznaniu. Inicjatywa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Karskiego, który jest patronem roku 2014.
Program „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, przypomina sylwetkę legendarnego kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który próbował zaalarmować świat o Holokauście. "Mamy nadzieję, że wprowadzimy na stałe Karskiego do polskiego krwioobiegu historycznego" - mówi PAP Ewa Wierzyńska, koordynatorka programu.
Zbieranie informacji o Polskim Państwie Podziemnym oraz sytuacji w getcie warszawskim, a także przekazanie ich, w warunkach konspiracyjnych, polskim władzom na emigracji – było zadaniem młodzieży ponadgimnazjalnej, która 15 kwietnia w Warszawie br. wzięła udział w grze miejskiej "Karski. Misja 1942 r.". Grę przygotowało Muzeum Historii Polski w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin emisariusza.
Zbieranie informacji o Polskim Państwie Podziemnym oraz sytuacji w getcie warszawskim, a także przekazanie ich, w warunkach konspiracyjnych, polskim władzom na emigracji – było zadaniem młodzieży ponadgimnazjalnej, która wzięła we wtorek w Warszawie udział w grze miejskiej "Karski. Misja 1942 r.". Grę przygotowało Muzeum Historii Polski w związku z obchodami 100. rocznicy urodzin emisariusza.
Wcielenie się w postać "kuriera z Warszawy" Jana Karskiego i rozwiązywanie zadań konspiracyjnych dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego przewiduje gra miejska "Karski. Misja 1942 r." zaplanowana na 15 kwietnia przez Muzeum Historii Polski.
Uchwałę w stulecie urodzin Jana Karskiego przyjęła we wtorek senacka Komisja Spraw Zagranicznych. 1 kwietnia podobną rezolucję przyjął senat USA. "To pierwszy wypadek, że senat Polski i obcego kraju czci tego samego dnia tę samą osobę" - mówił Włodzimierz Cimoszewicz.
24 kwietnia 2014 r. mija 100. rocznica urodzin Jana Karskiego - bohaterskiego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który usiłował poinformować świat o Holokauście. Zgodnie z uchwałą sejmową przyjętą przez posłów, rok 2014 będzie obchodzony w Polsce jako Rok Jana Karskiego.
Wystawy i cykl spotkań edukacyjnych w opolskich placówkach oświatowych – tak miasto Opole chce uczcić w tym roku pamięć Jana Karskiego. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta. Rok 2014 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Jana Karskiego.
Lekcje dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pakiet edukacyjny związany z życiem i działalnością Jana Karskiego oraz warsztaty dla nauczycieli zostały przygotowane przez Muzeum Historii Polski w ramach oferty edukacyjnej poświęconej "Kurierowi z Warszawy".