Prezentacja ekspozycji „Jan Karski. Człowiek wolności”, filmów o emisariuszu oraz warsztaty edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży – znalazły się w programie Dni Karskiego, które rozpoczęły się w środę w Poznaniu. Inicjatywa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Karskiego, który jest patronem roku 2014.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu Lech Dymarski powiedział PAP, że głównym celem Dni Karskiego w stolicy Wielkopolski jest upowszechnianie wiedzy o wielkim człowieku, który na trwałe zapisał się w polskiej historii. „Na pewno Jan Karski kojarzy się Polakom z II wojną światową, patriotyzmem i bohaterstwem. Także z misją na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą (…). Dziedzictwo takich postaci zawsze jest aktualne” – podkreślił Dymerski.
„Na pewno Jan Karski kojarzy się Polakom z II wojną światową, patriotyzmem i bohaterstwem. Także z misją na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą (…). Dziedzictwo takich postaci zawsze jest aktualne” – podkreślił Dymerski.
Jak dodał, Polacy powinni pamiętać o legendarnym emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego głównie ze względu na uniwersalne wartości, które były mu bliskie, a także przesłanie jego misji na Zachód. „Przede wszystkim ze względu na poszanowanie człowieka bez względu na jego narodowość i religię, jaką wyznaje” – zaznaczył dyrektor poznańskiego muzeum. Dodał, że potrzeba popularyzacji postaci Karskiego wśród Polaków jest tym większa, że na świecie, m.in. w USA i Izraelu, jest on postacią rozpoznawalną.
Głównym punktem środowej inauguracji Dni Karskiego w Poznaniu będzie otwarcie wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” – przy siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (Stary Rynek 3, Odwach; oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych), które, obok Muzeum Historii Polski, jest współorganizatorem wydarzeń.
Na ekspozycję składa się 22 plansz opisujących życie Karskiego - od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi poprzez studia, czas wojny, kiedy to przedostał się z Polski do Wielkiej Brytanii i USA z misją Polskiego Państwa Podziemnego, aż po jego działalność powojenną. Ekspozycja była już prezentowana w różnych miastach Polski, a jej anglojęzyczna wersja - m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Inauguracji wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z Maciejem Wierzyńskim, autorem wywiadów z Janem Karskim oraz dr. Krzysztofem Hoffmannem, historykiem z UAM. Tego dnia MHP zorganizowało także warsztaty edukacyjne dla "Jan Karski i jego czasy" oparte na pakiecie multimedialnym i skierowane do nauczycieli, edukatorów oraz animatorów kultury.
W ramach inicjatywy odbędą się także warsztaty dla młodzieży "Polacy ratujący Żydów". Ich celem będzie ukazanie skali ratowania ludności żydowskiej przez Polaków w czasie okupacji niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania Karskiego w alarmowanie Zachodu o Holokauście. Warsztaty przeprowadzą pracownicy poznańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN.
Wydarzenia w Poznaniu są częścią obchodów Roku Karskiego – w jego ramach MHP organizuje w całym kraju cykl wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie emisariusza.
Podsumowaniem Dni Karskiego będzie piknik rodzinny na Starym Rynku, w czasie którego odbędą się m.in. pokazy filmowe komiksu "Posłaniec z piekła", stworzonego przez znanego rysownika Neala Adamsa. Na zakończenie dnia wyświetlone zostaną filmy dokumentalne o polskim kurierze: "Wysłannik z Polski", "Emisariusze" oraz "Niewykorzystane fragmenty powstałe przy kręceniu SHOAH" Clauda Lanzmanna.
Wydarzenia w Poznaniu są częścią obchodów Roku Karskiego – w jego ramach MHP organizuje w całym kraju cykl wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie emisariusza.
Wszystkie przedsięwzięcia są częścią programu edukacyjnego „Jan Karski. Niedokończona misja”, prowadzonego przez MHP od 2010 r. pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony legendarnemu kurierowi. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute - e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.
Wśród patronów medialnych obchodów są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl., prowadzony wspólnie przez PAP i MHP. (PAP)
wmk/