Posłanka Lewicy Azize Tank twierdzi, że w Niemczech są problemy z wypłatami świadczeń dla mieszkających w Polsce Żydów i Romów pracujących w czasie wojny w gettach. Jej zdaniem winne są przepisy dyskryminujące poszkodowanych, którzy mieli mniej niż 14 lat.
Z powodu "straszliwych" doświadczeń, jakie miały miejsce w naszej historii relacje między Polską a Niemcami mają szczególne powiązania - mówił przewodniczący episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx, który spotkał się w poniedziałek w Warszawie z kard. Kazimierzem Nyczem.
To, co w czasie II wojny światowej wyszło z Niemiec, wstrząsa do dnia dzisiejszego; musimy walczyć z izolacją i nacjonalizmem – powiedział w niedzielę w Gliwicach przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx.
Z apelem, by pamięć o Auschwitz na zawsze stała się ważnym elementem tożsamości narodowej i polskiej racji stanu, wystąpił były więzień obozu Tadeusz Sobolewicz podczas uroczystości 74. rocznica pierwszej deportacji do niego Polaków.
Szef urzędu ds. ścigania zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, prokurator Kurt Schrimm, zapowiedział w czwartek podjęcie działań przeciwko kolejnym byłym strażnikom z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
7 lutego 1979 r. w Brazylii zmarł Josef Mengele, lekarz SS w obozie w Auschwitz, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za okrutne eksperymenty medyczne i wysyłanie więźniów do komór gazowych; po zakończeniu II wojny światowej ukrywał się w Ameryce Południowej.
Organizacje żydowskie i romskie, wspólnie z grupą niemieckich polityków zaapelowały w piątek na łamach dziennika "Berliner Zeitung" do Bundestagu o uznanie cierpień ofiar II wojny światowej i przyznanie im odszkodowań. "68 lat temu wraz z kapitulacją Niemiec zakończyła się II wojna światowa i tym samym narodowosocjalistyczny terror" - piszą sygnatariusze apelu skierowanego do posłów wybranego we wrześniu parlamentu.
Odpowiedzialny za Holokaust i zbrodnie na Polakach szef Gestapo Heinrich Mueller został w 1945 roku pochowany w grobie zbiorowym na cmentarzu żydowskim w centrum Berlina - podał w czwartek niemiecki tabloid "Bild". Gmina żydowska jest oburzona. "Heinrich Mueller nie przeżył wojny. Jego zwłoki zostały pochowane w 1945 roku w grobie zbiorowym na cmentarzu żydowski w śródmieściu Berlina" - powiedział historyk Johannes Tuchel dziennikarzowi "Bilda".